A A+ A++

Obowiązujące od 2022 r. przepisy Polskiego Ładu skłoniły wielu przedsiębiorców do zmiany formy opodatkowania. Na atrakcyjności zyskał IP Box, czyli preferencja pozwalająca uiścić tylko 5 proc. podatku od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Szczególnie chętnie korzystają z niej programiści, rozliczający dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego.

Powstają jednak wątpliwości, jak przy IP Box rozliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. Część przedsiębiorców od pozostałych dochodów płaci bowiem podatek według skali, czyli stawek 17 i 32 proc.

Jednolita składka

Z najnowszej interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że możliwe są dwa rozwiązania: 4,9 albo 9 proc. składki – w zależności od tego, jak są opodatkowane pozostałe dochody z działalności.

Czytaj więcej

Ulgę B+R i IP Box można połączyć

ZUS analizował przypadek przedsiębiorcy, który rozlicza się według skali podatkowej i jednocześnie korzysta z IP BOX. Przedsiębiorca zapytał, jaką składkę powinien odprowadzić od tej części dochodów, która jest objęta IP BOX. Jego zdaniem powinien uiścić 4,9 proc., natomiast od pozostałej części dochodów – tych opodatkowanych na zasadach ogólnych – 9 proc. podstawy wymiaru.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z 79a ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, 4,9 proc. wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, czyli stawkę liniową. Z tego wynika, że obniżoną stawkę składki zdrowotnej (4,9 proc. zamiast 9 proc.) mogą stosować tylko te osoby opłacające podatek z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), które jako podstawową formę opodatkowania wybrały podatek liniowy 19 proc.

Wyższe obciążenia

„W odniesieniu do przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej, oraz przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej, a jednocześnie korzystają z IP Box, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składki” – czytamy w interpretacji ZUS.


Autopromocja


Specjalistyczna wiedza w zasięgu ręku

Tylko 9,90 zł / miesiąc za pełen dostęp do treści “Rzeczpospolitej”

KUP TERAZ

To oznacza, że łączne obciążenie podatkowo-składkowe tych przedsiębiorców (nie licząc składek na ubezpieczenie społeczne), wyniesie wówczas 14 proc. (5 proc. plus 9 proc.).

Przypomnijmy, że z preferencji IP Box mogą korzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wytwarzają kwalifikowane IP. Wysokość kwalifikowanego dochodu podlegającego opodatkowaniu według stawki stawką 5 proc. ustala się na podstawie dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw, pomnożonego przez tzw. wskaźnik nexus.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Konrad Piłat, dorad … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMKiDN wspiera kolejne transporty zabezpieczeń dóbr kultury dla Ukrainy
Następny artykułWojna w Ukrainie stawia globalny outsourcing IT w trudnej sytuacji