A A+ A++

Radny Elbląga Paweł Kowszyński złożył interpelację dotyczącą schronów na terenie Elbląga.

“W związku z trwającą agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mieszkańcy naszego miasta zadają pytania dotyczące usytuowania i ilości schronów oraz miejsc ukrycia (obiektów ochronnych) dla ludności cywilnej na terenie miasta Elbląga. Mieszkańcy zwracają uwagę, że miejsca te nie są oznakowane, nie ma informacji gdzie się one znajdują w najbliższej okolicy, a tym samym brak takiej informacji w przestrzeni wzbudza ich zaniepokojenie. Zwracają uwagę, że oznaczenie takich miejsc w okolicy ich zamieszkania dawałoby poczucie bezpieczeństwa, oraz informowało, w którym kierunku się udać w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Mieszkańcom nie chodzi w tym przypadku o podawanie do publicznej wiadomości adresów takich miejsc ale o właściwe i czytelne ich oznaczenie w przestrzeni miejskiej” – napisał w interpelacji radny Paweł Kowszyński.

Na interpelację odpowiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu – “na podstawie pisma Szefa Obrony Cywilnej Kraju dotyczącego nałożenia klauzuli niejawności w zakresie budowli ochronnych informacje dotyczące usytuowania, ilości oraz oznaczenia schronów i miejsc ukrycia w myśl przedmiotowego pisma stanowią informacje niejawne” – – poinformował Antoni Czyżyk.

Przypomnijmy, że o schronach na terenie Elbląga pisaliśmy już jakiś czas temu. Wówczas Łukasz Mierzejewski z biura Prasowego Urzędu Miejskiego poinformował nas, że w naszym mieście znajduje się 55 budowli ochronnych (6 schronów i dodatkowo 49 tzw. ukryć –  o tym czym się różnią piszemy poniżej). Obiekty te przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. O schrony i ukrycia dbają zarządcy i wspólnoty, które mają je w swoich zasobach.

‘Informacja o lokalizacji jest podawana do wiadomości mieszkańców z wyprzedzeniem i w zależności od rozwoju ewentualnej sytuacji kryzysowej” – dodawał w rozmowie z nami Łukasz Mierzejewski.

Schron a ukrycie

 

Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich możliwych kierunków.

Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi tylko z określonych kierunków.

Ukrycie do doraźnego przygotowania to obiekt wstępnie wytypowany na potrzeby ochrony ludności, którego wykorzystanie przewiduje się dopiero w sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia, po przeprowadzeniu specjalistycznej oceny technicznej.

Łukasz Nosarzewski

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSędzia Igor Tuleya wraca do pracy. Prawomocna decyzja sądu
Następny artykułOdszedł Artur Kryger, zasłużony dla świdnickiej Parafii Ewangelickiej