Może być poetycko, muzycznie i nastrojowo, może być kulturalnie i odkrywczo, może być… i było! Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu „Grany poniedziałek” muzyk Piotr Dziadkowiec i dziennikarz Rafał Podmokły, tak będzie co miesiąc w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
Wszystko zaczęło się od „gadania o muzyce”, panowie Piotr Dziadkowiec i Rafał Podmokły znają się na niej bardzo dobrze, są jej pasjonatami, Piotr sam grał w wielu zespołach. Ze swym pomysłem przyszli do dyrektor MOKiS Natalii Nowackiej, to był podatny grunt. Tym samym po kilku miesiącach projektowania „Grane Poniedziałek” stał się faktem.
Panowie będą zapraszać na spotkania na których, będą prezentować gości grających w różnych stylach, gatunkach i rodzajach muzyki łącząc to z dyskusją. Jak podkreślają pomysłodawcy, ich gośćmi będą muzycy, twórcy, ludzie sceny i dziennikarze, którzy zagrają i opowiedzą o sobie. „Postaramy się znaleźć odpowiedzi na tak fundamentalne pytania jak: kto tak pięknie gra? Co z w harfie piszczy? W jakiej tonacji i komu bije dzwon? Czemu podobają nam się piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy? I przede wszystkim co jest grane?”
21 marca gościem pierwszego spotkania cyklu „Grany Poniedziałek” był Radosław Partyka – gitarzysta, wokalista, kompozytor i od niedawna również pianista. Radek z zawodu nauczyciel muzyki, z wykształcenia gitarzysta klasyczny, z zamiłowania muzyk i górski wędrowiec. Lider zespołu Zielony Szlak, który regularnie pojawiał się na koncertach w mieście i zdobywa nagrody na najbardziej znanych w kraju festiwalach piosenki turystycznej i poetyckiej. Zielony Szlak, zespół założył Radosław w 2009 roku wraz z Michałem Myśliwcem i Agnieszką Ślusarczyk. W 2012 roku dołączyła do nich Joanna Kantor. Zespół nie występuje już w tym składzie a dzieło Zielonego Szlaku kontynuuje właśnie Radosław Partyka.
Tego wieczoru artysta zachwycił tradycyjnie swą grą, śpiewem, a także historią swojego życia i pięknymi fotografiami ze swych górskich wypraw. Zabrał widzów, słuchaczy w liryczną wędrówkę zielonymi szlakami przez najpiękniejsze górskie krajobrazy, malowane słowem największych polskich poetów: Aleksandry Bacińskiej, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Karola Wojtyły, Jana Twardowskiego, Jerzego Lieberta, Adama Asnyka.
Co sam Radek Partyka mówi po koncercie w MOKiS?
– Na początku chciałbym podziękować Rafałowi i Piotrowi za zaproszenie i piękny wieczór. Natalii i Zbyszkowi za czuwanie nad organizacyjnym i dźwiękowym przebiegiem wieczoru oraz Stanisławowi za piękne zdjęcia. Miłą niespodziankę sprawił mi mój Tata Andrzej wykonując swoją piosenkę „Wiosna” do wiersza Wojciecha Majkowskiego. Dziękuję.
Było mi bardzo miło podzielić się z publicznością swoimi historiami, zdjęciami i piosenkami, tworząc z Moniką na gitarze miłe spotkanie. Gratuluję chłopakom pomysłu na oryginalną formułę „Muzycznych poniedziałków” jestem pewny, że kolejne spotkania przyciągną jeszcze większą publiczność. Ważne jest aby wspierać takie inicjatywy mentalnie i finansowo bo – jak widać – jest zapotrzebowanie na takie wieczory.
Osobiście też mam w planie organizowanie spotkań – koncertów artystów z kręgu poezji śpiewanej i myślę że z pomocą instytucji kulturalnych, a także ludzi dobrej woli (pozwolę sobie tutaj wspomnieć osoby, które nas wspierały – naszego przyjaciela śp. Stanisława Cichonia i Pana Stanisława Bisztygę) będzie to możliwe. Nie ma co ukrywać, że takie przedsięwzięcia oprócz zaangażowania wymagają wsparcia finansowego, wiem po sobie gdyż obecnie próbuje wydać swoją płytę i nie jest to proste. Jeszcze raz dziękuję Rafałowi i Piotrowi za zaproszenie i wierzę, że im się uda. Warto w Nich zainwestować
Spotkanie na wspólnym szlaku z Radkiem, Piotrem i Rafałem na długo zostanie w pamięci obecnych na nim gości, którzy jednomyślnie oczekują na kolejne odsłony cyklu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS