A A+ A++

28. dzień wojny na Ukrainie. Wciąż bohatersko broni się Mariupol, Czernihów i Kijów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje za pomoc i prosi o kolejne sankcje dla Rosji. To temat czwartkowego szczytu NATO w Brukseli, na który przyleci prezydent USA Joe Biden.

                     STRONA WZMAGA ODŚWIEŻENIE – KLIKNIJ TUTAJ

godz. 12.40 – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w środę, że wysłanie sił pokojowych na Ukrainę może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO. Ławrow zwrócił się tymi słowami do studentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych – donosi Europejska Prawda.

– Nasi polscy koledzy już stwierdzili, że będzie szczyt NATO i że trzeba wysłać żołnierzy sił pokojowych. Mam nadzieję, że rozumieją, o co w tym chodzi. Byłaby to właśnie bezpośrednia konfrontacja sił zbrojnych Rosji i NATO, której wszyscy nie tylko chcieli uniknąć, ale mówili, że nigdy nie powinna się zdarzyć – powiedział Ławrow cytowany przez rosyjskie media.

W zeszłym tygodniu Polska stwierdziła, że na Ukrainę powinna zostać wysłana międzynarodowa misja pokojowa, a kraj powinien otrzymać sprzęt obronny.

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje obecnie nad propozycją powołania misji pokojowej NATO na Ukrainie, ale prezydent Andrzej Duda może odrzucić ten dokument, jeśli nie uzyska on zielonego światła od Stanów Zjednoczonych.

Przed nadzwyczajnym szczytem NATO w czwartek polska propozycja ma zostać przesłana do Białego Domu do rozpatrzenia przez prezydenta USA Joe Bidena.

godz. 12.22 – Przerażający obraz Mariupola, bombardowanego i ostrzeliwanego od wielu dni. W mieście wciąż przebywać może około 100 tys. osób. 

godz. 12.20 – Rejony Bilotserkivsky, Boryspol i Obukhiv – spokojnie, bez ostrzału.

❌Społeczności Makariv, Bucha, Irpin, Dmytriv są pod ostrzałem.
❌Klavdievo-Tarasovo, Severinovka, Berezivka, Mykolayivka – na skraju katastrofy humanitarnej

godz. 12.10 – Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Wcześniej szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale de facto prowadzących działalność wywiadowczą.

Materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski.

Wśród funkcjonariuszy objętych wnioskiem znajduje się oficer służb rosyjskich, którego działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela Polski zatrzymanego 17 marca pod zarzutem szpiegostwa.

Oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z wezwanym ambasadorem Rosji Siergiej Andriejew.

godz. 12.00 – Wstrząsające zdjęcie ze szpitala w Zaporożu. 

Dziewczyna ma na imię Milena. Została ranna podczas działań wojennych na południu Ukrainy i ewakuowana do Szpitala Dziecięcego w Zaporożu. Rosyjskie wojsko nieustannie atakuje szpitale. Szpital dziecięcy w Zaporożu na razie nie został ostrzelany.

godz. 12.00 – Media zauważają, że od 11 marca publicznie nie pojawia się Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji.

godz. 11.40 – Wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem – to propozycje Komisji Europejskiej.

Bruksela publikuje plan działań, który ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się jutro dwudniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do 1 listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 90 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej.

W kilku krajach, np. w Niemczech, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. Rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

godz. 11.30 – Policja w Kijowie zatrzymała dywersantów, dwóch z Rosji i jednego obywatela, który przekazywał informacje wrogowi. 

Zatrzymani zostali przekazani Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. W telefonie Ukraińca odnaleziono m.in. zdjęcia posterunków kijowskich. 

godz. 11.10 – Mieszkańcy jednej z dzielnic Kijowa opowiadają o skutkach porannego ostrzału wojska rosyjskiego. 

godz. 11.00 – Węgry nie popierają żadnych sankcji wobec rosyjskich statków energetycznych, ponieważ zagrażałoby to bezpieczeństwu energetycznemu Węgier – powiedział w środę na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

godz. 10.55 – Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn o oficerach rosyjskich służb specjalnych na terenie Polski.

godz. 10.45 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Władimira Putina do zawieszenia działań wojennych na Ukrainie. Według niego, prezydent Rosji niszczy nie tylko przyszłość Ukrainy, lecz także własnego kraju. Szef rządu federalnego wykluczył udział państw NATO w rosyjsko-ukraińskim konflikcie.

Podczas debaty w Bundestagu kanclerz Niemiec powiedział, że Władimir Putin wkroczył na ścieżkę całkowitego zniszczenia Ukrainy. “Władca Rosji dołączył do grona tych agresorów, którzy przestali myśleć zarówno o przyszłości podbitego narodu, jak i niestety własnego kraju” – stwierdził Olaf Scholz. Zaznaczył, że Unia Europejska odpowiedziała na rosyjską agresję na Ukrainie najpoważniejszymi sankcjami, jakie mogła nałożyć. Zapewnił, że będą one stale zaostrzane, dopóki Putin nie zakończy wojny i nie przestanie szerzyć swojej “kłamliwej propagandy”. Polityk SPD podziękował Polsce za zaangażowanie na rzecz ukraińskich uchodźców.

Kanclerz ponowił swój sprzeciw wobec nałożenia embarga na rosyjskie surowce. Jego zdaniem, krótkoterminowy zakaz dostaw gazu z Rosji mógłby narazić Niemcy na straty i wywołać kryzys na globalnych rynkach.

Lider chadeckiej opozycji Friedrich Merz zarzucił Olafowi Scholzowi, że od trzech tygodni nie wspomniał ani słowem o obecnym stanie Bundeswehry.

godz. 10.40 – Rosja przygotowuje atak z użyciem broni chemicznej na Ukrainie – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia do japońskich parlamentarzystów.

Dotychczas Rosja wystrzeliła ponad 1000 pocisków 

godz. 10.25 – Brytyjski wywiad informuje, że wojska rosyjskie próbujące okrążyć siły ukraińskie we wschodniej Ukrainie.

Rosjanie zbliżają się z Charkowa na północy i Mariupola na południu, wynika z raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony z 23 marca.

godz. 10.10 – Ministerstwo Oborny Ukrainy informuje o bilansie rosyjskich strat. 

To już m.in. 15,6 tys. żołnierzy, 517 czołgów, 1578 wozów bojowych i cztery łodzie

godz. 9.50 – Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn potwierdza zatrzymanie mężczyzny szpiegującego dla Rosji potwierdza.

godz. 9.37 – 32-krotnie w ciągu nocy ostrzeliwano obwód charkowski. Szef administracji regionalnej Oleha Synyehubowa informuje, że w mieście Łozowa rannych zostało 8 cywilów.

godz. 9.30 – W Enerhodarze rosyjskie wojsko zdjęło flagi Ukrainy z prawie wszystkich budynków administracyjnych.

godz. 9.25 – – W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci – poinformował na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.

godz. 9.17 – Pracownik warszawskiego urzędu szpiegował na rzecz Rosji. 

Zatrzymano pracownika jednego z warszawskich, który szpiegował na rzecz wywiadu rosyjskiego. Miał kopiować i przekazywać Rosjanom cenne dokumenty przydatne do działań operacyjnych. Ponad 50-letni mężczyzna został zatrzymany w czwartek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator przedstawił mu zarzuty prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi do piętnastu lat więzienia.

Mężczyzna miał być zwerbowany przez rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego. Nie ujawniono od jak dawna trwała współpraca. 

godz. 9.15 – Najnowsze dane Straży Granicznej. Do Polski od 24 lutego przybyło już 2,175 mln osób. 

godz. 9.00 – Na dzień 23 marca uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Vereshchuk.

W środę 23 marca ukraińskie władze i rosyjskie wojsko uzgodniły 9 humanitarnych korytarzy ewakuacji ludzi, m.in. z Mariupola w obwodzie donieckim, obrzeży Kijowa, miast ługańskiego i zaporoskiego.

godz. 8.55 – Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały Kijów – podaje internetowa gazeta “Ukraińska Prawda”.

Według jej informacji, na osiedlach Światoszyńskim i Szewczenkowskim rakiety trafiły w centrum handlowe, a także budynki sektora prywatnego, kilka prywatnych domów i wieżowce. 4 osoby zostały ranne.

godz. 8.50 – Zdjęcia satelitarne Maxara, wykonane 22 marca, uchwyciły płonące budynki mieszkalne w Mariupolu. Miasto nadal jest atakowane przez rosyjskich okupantów.

godz. 8.35 – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał informację, że według stanu na dzień 22 marca wojsko rosyjskie poniosło 15 300 ofiar. W ciągu dziesięciu lat wojny ZSRR w Afganistanie zgłoszona liczba wynosiła 15 051.

godz. 8.25 –  Prokuratura generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała o pierwszym przypadku postawienia w czasie wojny w stan oskarżenia rosyjskiego żołnierza. 

Żołnierz rosyjski został zidentyfikowany. Zabił nieuzbrojonego cywila i wielokrotnie zgwałcił jego żonę.  – W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i pijany wielokrotnie zgwałcił, wraz z towarzyszem, żonę zabitego cywila, grożąc przy tym kobiecie i jej dziecku” – wskazała Wenediktowa.

godz. 8.20 – W sieci pojawiło się nagranie pokazujące walkę proukraińskich Czeczenów, którzy walczą z okupantem pod Kijowem. 

 Czeczeński ochotniczy Batalion Szejka Mansura w walkach pod Kijowem – to są pro UKR Czeczeni. #UkraineRussianWar #wojnanaukrainie #wojnaukraina #wojna2022 pic.twitter.com/5UeDTM2H5U

godz. 8.05 – Od początku wojny Rosjanie zabili już 121 ukraińskich dzieci, a 167 zostało rannych – podało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

Wczoraj zginęły dzieci, które przebywały w bloku w mieście Rubiżne, w obwodzie ługańskim. W budynek trafiła rosyjska rakieta. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

godz. 8.05 – Rosjanie splądrowali Centralne Laboratorium Analityczne w Czarnobylu – poinformował portal “Ukrainska Prawda” powołując się na Państwową Agencję Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Laboratorium zostało otwarte kosztem 6 milionów euro. Zajmuje się badaniami i gospodarką odpadami radioaktywnymi poczynając od badań i rozwijania technologii, kończąc na unieszkodliwianiu tego rodzaju odpadów. Na terenie laboratorium znajdowały się różnego rodzaju próbki materiału radioaktywnego.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu została zdobyta po ciężkich walkach 24 lutego, na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

godz. 7.55 – Lekarz wojskowy Kateryna Stupnytska pośmiertnie odznaczona tytułem Bohatera Ukrainy.

godz. 7.45 – Symboliczny napis “DZIECI” ustawiony ze zniczy przed Teatrem Narodowym w Pradze. 

Oznaczenie tej treści zamieszczono obok teatru w Mariupolu, w którym schroniło się około 400 osób, w tym wiele dzieci. Rosjanie zbombardowali budynek mimo wyraźnego komunikatu widocznego z powietrza. 

godz. 7.40 – Według Pentagonu rosyjskiej armii brakuje żywności i amunicji. Problemem jest też paliwo, nawet dla okrętów na Morzu Czarnym. 

Jak podał Ukrinform, eksperci wojskowi i wywiad Stanów Zjednoczonych i NATO uważają, że w najbliższej przyszłości prawdopodobne jest włączenie białoruskich sił zbrojnych do rosyjskiej ofensywy na terytorium Ukrainy.

godz. 7.37 –  W Trościańcu, w obwodzie sumskim, rosyjscy okupanci zastrzelili na ulicy kobietę. W mieście wybuchł duzy pożar, wciąż trwają walki uliczne – informuje agencja Ukrinform.

godz. 7.35 – W Czernihowie Rosjanie zniszczyli most nad rzeką Desną, który łączył miasto z Kijowem. To z niego korzystali ewakuowani wcześniej cywile.

godz. 7.30 – Nocne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Nagranie opublikowano w nocy z wtorku na środę. Prezydent podziękował międzynarodowym siłom za wsparcie, ale dodał, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe sankcje wobec Rosji.
Wołodymyr Zełenski połączy się ze światowymi przywódcami wideo na czwartkowym szczycie NATO.

godz. 7.10 – Prezydent Joe Biden przylatuje dzisiaj do Europy. 

Prezydent Joe Biden do Brukseli przyleci wieczorem, gdzie w czwartek weźmie tam udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, posiedzeniu Rady Europejskiej i spotkaniu grupy G-7.

– Wraz z naszymi partnerami prezydent ogłosi dalsze sankcje wobec Rosji oraz działania uniemożliwiające ich obchodzenie – mówił podczas briefingu w Białym Domu doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan dodając, że przedmiotem rozmów w Brukseli będzie także długofalowa zmiana rozlokowania wojsk NATO na wschodniej flance.

Podczas wizyty w Polsce Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami a także ekspertami zajmującymi się pomocą uchodźcom. W programie jest także spotkanie bilateralne z prezydentem Andrzejem Dudą. Biden będzie w Polsce w piątek i sobotę. 

Jake Sullivan przyznał, że wojna na Ukrainie nie skończy się szybko, a celem podróży prezydenta Bidena do Europy jest zapewnienie, że zachód pozostanie zjednoczony i zdeterminowany. 

godz. 7.00 – Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że ukraińskie Siły Zbrojne odpierają ataki armii rosyjskiej na wschodzie, a także kierunku południowo-wschodnim i północno-wschodnim.

Kijów i Mariupol wciąż się bronią. Grupa wojsk broni Czernihowa, co utrudnia postęp sił agresora w kierunku stolicy. Na południowym wschodzie są bronione bazy i porty morskie na Morzu Czarnym. Trwa obrona Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało również, że w ciągu minionej doby odnotowano aktywne działania wrogich samolotów i ataki rakietowe. Siły Powietrzne Ukrainy trafiły 17 celów, w tym 6 samolotów, 1 helikopter, 5 dronów i 5 pocisków manewrujących. Obecnie trwa przemieszczanie się rosyjskiego i białoruskiego sprzętu wojskowego i dalsze gromadzenie go wzdłuż granicy ukraińskiej. Żołnierze wroga mają być jednak zdemoralizowani i niechętni do walki.

W sumie zestrzelono już ponad 100 rosyjskich samolotów. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To mnie najbardziej drażni na siłowni”. Ponad 20 mln odtworzeń!
Następny artykułWhat China really means when it talks about NATO's eastward expansion