A A+ A++

W sobotę 26 marca 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”.

Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7:30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd wyjadą o godz. 7:45 do Strzyżawy (kierunek Bydgoszcz). Trasa wędrówki będzie prowadziła szlakami turystycznymi ze Strzyżawy, poprzez Ostromecko, rezerwat „Las Mariański”, Reptowo, rezerwat „Linie”, Gzin, Raciniewo, do Unisławia. Długość całej trasy wyniesie ok. 20 km. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

Jednym z punktów wycieczki jest Gzin – wieś  zabudowana w kształcie ulicówki; usytuowana w odległości 4 km na zachód od Unisławia. W źródłach pisanych pojawia się  w 1222 roku, jako przekazana za przywilejem księcia Konrada Mazowieckiego, biskupowi pruskiemu Chrystianowi. W 1428 roku wielki mistrz Ulrych von Jungingen potwierdził zamianę, na mocy której kapituła chełmińska odstąpiła Wlewsk rycerzom Albrechtowi i Mikołajowi Nitschemu, za ich dobra w Gzinie. W 1517 roku biskup chełmiński Jan Konopacki, w zamian za szlachecki folwark w Gzinie, nadał kapitule chełmińskiej wioski Nielbark i Sarnowo. Od 2. połowy XVI wieku wieś stanowiła własność szlachecką. W XVII wieku dobra gzińskie należały do Działyńskich, którzy wystawili w 1602 roku dwór. Kolejna rezydencja w formie barokowego pałacu powstała w 1742 roku, wzniesiona sumptem Czapskich. Rysunek pałacu Czapskich, unicestwionego w XIX wieku można podziwiać w tzw. albumie Steinera.

Ciekawostki krajoznawcze:

  • Podczas prac polowych w 1963 roku jeden z mieszkańców znalazł skarb monet. Skarb ważył około 8 kg i obejmował 6.615 różnych monet.  
  • Około 2 km na południe od wsi znajduje się rezerwat przyrody „Linie”. Utworzony w 1956 roku na powierzchni 12,32 ha w celu ochrony przejściowego torfowiska z występującą tu brzozą karłowatą. Brzoza jest niewątpliwie reliktem z okresu polodowcowego. Pomiędzy rosnącymi krzewami brzozy karłowatej rośnie odmiana torfowa sosny zwyczajnej, także w formie skarłowaciałej.
  • Najstarszym obiektem historycznym wsi jest wczesnośredniowieczne grodzisko z potężnymi wałami i obszernym dziedzińcem, pochodzące z okresu kultury łużyckiej. Przy wale obronnym grodziska znaleziono dużą ilość porozbijanych naczyń datowanych na podokres halsztacki i wczesny okres lateński. We wnętrzu grodziska odkryto jamy z resztkami kości zwierzęcych i liczne przypadki kości ludzkich, głównie kobiet i dzieci. Odkrycia te nasuwają przypuszczenia o uprawianym przez mieszkańców tej osady kanibalizmie.

Fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAOC przyspiesza gamingowe monitory. Co się zmieni?
Następny artykułKraje azjatyckie pomagają Ukrainie