A A+ A++

Kilkunastometrowy transatlantyk „Batory” pojawi się na ścianie jednego z budynków w gdyńskim Śródmieściu. Nowy mural jest przygotowywany przez pracownię architektoniczną Sikora Wnętrza i Bouygues Immobilier Polska, firmę odpowiedzialną za inwestycję mieszkaniową przy ulicy Żeromskiego.

Bon Voyage”, czyli dosłownie: miłej podróży. Taki przekaz będzie (niemal dosłownie) płynąć do przechodniów, którzy zajrzą na śródmiejską ulicę Żeromskiego. Na ścianie jednej z nowych inwestycji mieszkaniowych w centrum Gdyni pojawi się kilkunastometrowy mural, którego głównym motywem będzie wychodzący z gdyńskiego portu legendarny transatlantyk „Batory”. Portowa scena rodem sprzed dziesiątek lat pojawi się pod adresem Żeromskiego 7.

– Ozdabiamy ścianę szczytową, która dzięki muralowi dostaje nową wartość. Poza tym pokazujemy ważną część gdyńskiej i polskiej historii, w przystępny sposób, jak na sztukę uliczną przystało. Jestem przekonany, że nowy projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że powstanie w ciekawej okolicy, niedaleko ważnych turystycznie punktów Gdyni – mówi Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Nowy mural w miejskiej „galerii”

Bouygues Immobilier Polska, spółka odpowiedzialna za inwestycję będzie współpracować w tym zakresie z pracownią Sikora Wnętrza. Nowy mural dołączy do łącznie kilkudziesięciu tego typu dzieł, które już można zobaczyć na elewacjach budynków w różnych dzielnicach Gdyni. To wielkoformatowy projekt, który zajmie ścianę o wymiarach 18 na 10 metrów.

– Gdynia muralami stoi. Szukając pomysłu na nowy, od razu wiedzieliśmy, że musi być związany z morzem. Zresztą tuż obok, przy ulicy Żeromskiego, na muralu jest marynarz na statku. Tworząc projekt, inspirowaliśmy się TSS Stefanem Batorym, czyli ostatnim polskim liniowcem na regularnej linii transatlantyckiej. Wybór był oczywisty, bo przecież transatlantyki rozsławiły Gdynię – wyjaśnia koncepcję muralu Dominik Tyburski, współautor projektu, architekt pracowni Sikora Wnętrza.

Co zobaczymy po zakończeniu prac? Projektant zapowiada tętniącą życiem scenę rodem z gdyńskiego portu poprzedniego stulecia. Przygotowania do wypłynięcia, tłum gapiów, podróżni pospiesznie przedostający się na pokład, pożegnania bliskich, wizualna obietnica wielkiej podróży – jednym słowem to, czego symbolem przez dziesiątki lat stały się wypływające z Gdyni transatlantyki.

W zgodzie z lokalną tożsamością

Sama inwestycja, która powstaje w Gdyni, przy ul. Żeromskiego 7 ma także architektonicznie nawiązywać do gdyńskich tradycji – stąd m.in. jasna elewacja, prosta bryła i ozdobny portal wejściowy w stylu modernistycznym.

Jak informuje inwestor, dynią i modernizmem inspirowane będą też wnętrza i części wspólne budynku, w których znajdą się zarówno elementy art déco, jak i motywy morskie. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada miejscowa Pracownia Projektowa Front, a za wnętrza – wspomniana wcześniej pracownia Sikora Wnętrza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGitarowa impreza wraca do Lubina
Następny artykułCiechanów gospodarzem Miss Mazowsza 2022