A A+ A++

Wygrana z Marią Sakkari w finale kalifornijskiej imprezy to 11. z rzędu zwycięstwo Igi Świątek. Triumfy w Dausze i Indian Wells to ostateczny dowód, że choć Polka najbardziej lubi grać na kortach ziemnych, tam odniosła największy dotąd sukces w postaci wygrania Roland Garros, to jednak także i na szybszych nawierzchniach należy do ścisłej światowej czołówki.

Zobacz wideo
Iga Świątek: Chcę być bardziej agresywna na korcie

– Iga wygląda teraz świetnie. Odnalazła idealną równowagę w ataku bez podejmowania dużego ryzyka – mówi w rozmowie ze Sport.pl najpopularniejszy dziennikarz tenisowy na świecie Amerykanin Ben Rothenberg. To wydaje się być kluczowa zmiana w jej grze. – Balansowanie między ryzykiem a grą asekuracyjną, bezpieczną to najtrudniejsza rzecz w sporcie – mówiła Świątek jesienią podczas turnieju w Ostrawie gdy przegrała z Sakkari. Balansowanie znów zaczęło jej wychodzić.  

Kto jest najlepszy?

Czy Iga Świątek to obecnie najlepsza tenisistka na świecie? – Trudno powiedzieć, czy jest najlepsza, a to tylko dlatego, że liderka Ash Barty nie występuje regularnie. Ale to dla mnie jasne, że Ash oraz Iga są dziś zdecydowanie najlepsze – mówi Rothenberg. 

Barty wygrała w tym roku Australian Open i w Adelajdzie (w tym drugim turnieju ograła Świątek 6:2, 6:4). Australijka ostatni mecz rozegrała 29 stycznia. W zeszłym sezonie także miała kilka przerw – nie występowała m.in. w Turnieju Mistrzyń w Guadalajarze ani w Indian Wells.

Świątek notuje wymarzony początek sezonu 2022. W ciągu trzech miesięcy wygrała dwa duże turnieje w Indian Wells oraz Dausze oraz była w półfinale Australian Open i w Adelajdzie. Została wiceliderką rankingu WTA, jest na prowadzeniu w rankingu WTA Race obejmującym wyniki tylko z tego roku. 

To nie koniec. Polka przełamała niekorzystną statystykę z poprzedniego sezonu, gdy tylko trzy razy wygrała mecz, w którym jako pierwsza przegrała seta. W tym sezonie zwyciężyła już w pięciu takich pojedynkach. Zaczęła też seryjnie ogrywać rywalki z top 10, z czym także miała problemy w drugiej połowie poprzedniego sezonu. W ostatnich tygodniach pokonała Marię Sakkari (dwa razy), Anett Kontaveit oraz Arenę Sabalenkę.

Świetny początek współpracy z Radwańską oraz Świątek

Początek współpracy Igi Świątek z nowym trenerem Tomaszem Wiktorowskim jest spektakularny. Trudno pozbyć się skojarzeń z początkiem pracy Wiktorowskiego z Agnieszką Radwańską. To nastąpiło w połowie 2011 roku. Miesiąc później Radwańska wygrała turniej w Stanford, a w październiku w Tokio i Pekinie, wróciła na ósme miejsce w rankingu WTA i pierwszy raz w karierze zakwalifikowała się do kończącego sezon Turnieju Mistrzyń w Stambule. 

W kolejnym sezonie, pierwszym pełnym pod wodzą Wiktorowskiego, Radwańska awansowała na drugie miejsce na świecie – najwyższe w karierze. Dotarła także do finału Wimbledonu. To był jej najlepszy wielkoszlemowy występ w życiu. 

Iga Świątek w euforii po wygranym finale. Nagle zobaczyła legendę [WIDEO]

Wiktorowski dość szybko odmienił grę Radwańskiej. Jeszcze szybciej wpływa na rozwój kariery Świątek. – Przede wszystkim widać, że Iga nie boi się być agresywna. Zrozumiała, że najważniejsze jest to, jakie podejmuje decyzje w czasie meczu, a nie to, czy popełni błąd, czy wyrzuci piłkę za linię autu o 10 cm. Kluczowe, czy decyzja była dobra, czy plan był dobry. Jeśli przy returnie pojawiają się myśli „zaatakować lub zagrać bezpiecznie” to takie momenty zawahania często przyczyniają się do błędów – mówiła nam komentatorka i ekspertka Eurosportu Joanna Sakowicz-Kostecka. 

Eksperci byli zaskoczeni

Okoliczności zmiany trenera były dość zaskakujące. 30 listopada polska tenisistka zorganizowała konferencję podsumowującą sezon 2021. Sezon udany, w którym weszła na stałe do top 10, wygrała dwa turnieje (Adelajda, Rzym) i jako jedyna na świecie doszła co najmniej do czwartej rundy każdego z czterech turniejów wielkoszlemowych. Mimo to kilka dni po konferencji ogłosiła, że rozstaje się z trenerem Piotrzem Sierzputowskim.

Nowym szkoleniowcem został Tomasz Wiktorowski. Do zmiany doszło niecały miesiąc przed pierwszym turniejem nowego sezonu w Adelajdzie, półtora miesiąca przed wielkoszlemowym Australian Open. Eksperci obawiali się, że może zabraknąć czasu. I choć Świątek i Wiktorowski poznawali się już w czasie rozgrywek, początek ich współpracy wypadł lepiej niż chyba ktokolwiek mógłby przewidywać. 

– Byłem trochę zaskoczony zmianą trenera, ponieważ Iga miała bardzo dobry sezon 2021. Ale już w styczniu było dla mnie jasne, że Iga i Daria Abramowicz są zadowolone z nowego głosu w zespole, to było widać – kończy Rothenberg.

Spain Soccer La LigaTotalna dominacja! Real zmiażdżony. Barcelona mogła wygrać jeszcze wyżej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolej Dużych Prędkości. Kolejne konsultacje w Bierutowie i znów dużo znaków zapytania
Następny artykułDzień dobry na rynkach! Inwestycyjny rozkład jazdy. Rynki zachowują się tak, jakby wojny nie było