A A+ A++

Cyklinowanie parkietów to zabieg, który pomaga drewnianej posadce przywrócić jej doskonały wygląd i uczynić ją nową. Tak naprawdę wiele osób obawia się tego, jak renowacja ta będzie przebiegała, ale z pewnością warto zdecydować się na odnowienie naszej drewnianej posadzki w ten sposób. Jeszcze kilkanaście lat temu przebiegało to zupełnie inaczej, gdyż wiązało się ze sporą ilością czasu, który musieliśmy poświęcić na wykonanie cyklinowania, a także z ogromną ilością kurzu unoszące go się w powietrzu. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdyż renowacji tej możemy dokonać sprawnie. Co warto wiedzieć jeszcze o cyklinowanie podłóg? Jak należy się do tego przygotować?

Jak należy przygotować pomieszczenie do cyklinowania?

Zanim przystąpimy do cyklinowania podłóg niezwykle ważne jest to, by w pierwszej kolejności przygotować pomieszczenie, w którym zamierzamy przeprowadzić ta prace renowacyjne. Musimy pamiętać o tym, że konieczne jest tutaj całkowite odsłonięcie parkietu, dlatego też należy z pokoju wynieść wszystkie meble i przedmioty, a także zdjąć firanki, półki i ozdoby znajdujące się na ścianach, by nie pokryły się warstwą pył. Zaleca się także zdemontowanie listew podłogowych, dzięki czemu będziemy mogli z powodzeniem wyczyścić pakiet także w rogach pomieszczenia. Następnym etapem pozostaje odkurzanie pokoju, aby pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń czy drobinek, które mogą spowodować późniejsze zarysowanie z surowego drewna.

Cyklinowanie podłóg wykonywane samodzielnie

Tak naprawdę cyklinowanie podłóg możemy wykonać na własną rękę, gdyż nie jest to zabieg skomplikowany. Wystarczy, że zdecydujemy się na postępowanie według instrukcji obsługi tego urządzenia – czyli cykliniarki -, a również powinniśmy pamiętać, by kierunek cyklinowania dostosować do typu parkietu. Jeżeli chodzi o cyklinowanie podłogi ułożonej z desek, cyklinowanie odbywa się wzdłuż nich. Wtedy też delikatnie przyciskamy urządzenie do powierzchni przy zachowaniu konta 45 stopni. Należy zacząć cyklinować papierem ściernym gruboziarnistym i podczas szlifowania systematycznie wymieniać go gradację o mniejszym uziarnieniu. Gruboziarnisty papier pomoże nam pozbyć się najgrubszych warstw oraz powłok a także zniwelować znajdujące się na nich uszkodzenia. Papier ścierny drobnoziarnisty wyrówna powierzchnię jednocześnie ją wygładzając. Obszary blisko ściany i rogi pomieszczenia powinniśmy przeszlifować ręcznie lub wykorzystując do tego specjalną szlifierkę kątową.

Ile razy cyklinować?

Decydując się na cyklinowanie podłóg powinniśmy wiedzieć o tym, że zabieg ten zawsze oznacza kilka powtórzeń. Dzieje się tak z uwagi na to, że jak wspomnieliśmy, koniecznie musimy wymieniać ziarnistość papieru ściernego. Należy również zwrócić uwagę na to, by szlifować poszczególne partie w seriach i czynić to z wyczuciem, a nie od razu decydować się na usunięcie wszystkich warstw. Decydując się na takie rozwiązanie będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy drewna i zeszlifujemy jego właściwą grubość i tylko konieczną do usunięcia warstwę.

Podsumowanie

Oczywiście cyklinowanie podłóg jak wspomnieliśmy, możemy wykonać samodzielnie, ale musimy pamiętać o tym, że konieczne do tego będzie wypożyczenie cykliniarki. Jeżeli jednak dotychczas nie podejmowaliśmy się tego typu działań, a zależy nam na czasie wykonania renowacji podłogi drewnianej, a także chcemy mieć pewność, że nie popełnimy żadnego błędu, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na współpracę z rzetelną i doświadczoną firmą, która zajmuje się takimi zabiegami na co dzień. Istotny jest niezwykle to, był żaden sposób nie dopuścić do uszkodzenia drewna, gdyż może to znacznie uszkodzić naszą podłogę i wpłynąć na jej późniejsze walory estetyczne. Oczywiście powinniśmy zdawać sobie sprawę również z tego, że cyklinowanie wykonane nawet przez profesjonalistów będzie wymagało od nas opuszczenia pomieszczenia na jakiś czas. Należy pamiętać o tym, że po ze szlifowaniu górnej warstwy naszego pakietu lub drewnianej podłogi konieczne będzie później zabezpieczenie jej. W tym celu wykorzystuje się lakier, olej, a nawet z powodzeniem możemy zdecydować się na malowanie desek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie z bezpiecznego posługiwania się bronią sportową oraz zawody strzeleckie!
Następny artykułUlotki informacyjne dla uchodźców – aktualizacja