A A+ A++

Pył znad Sahary najpierw pojawił się w Hiszpanii, potem dotarł do Francji, a następnie do Niemiec i Szwajcarii. W środę pojawił się w Polsce. Zabarwił niebo na pomarańczowo, pojawił się na ulicach i pokrył samochody. Jak wpłynie na nasze zdrowie? Okazuje się, że pył znak Sahary może być szczególnie niebezpieczny dla alergików.

Pył znad Sahary dotarł w środę, 16 marca do południowo-zachodnich krańców Polski – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Kalima, czyli pył lub piasek, który pojawia się najczęściej nad Oceanem Atlantyckim, pochodzi znad marokańskiej części Sahary.

Unoszone przez silny wiatr na wysokość 2-3 km nad ziemią drobinki piasku powodują zamiecie pyłowe, czego efektem są żółtawe i pomarańczowe odcienie nieba, widoczne w rejonach, nad którymi pojawił się pył. Pojawienie się pyłu znad afrykańskiej pustyni to jedna z konsekwencji burzy Celia.

Pył znad Sahary – co to jest, jak wygląda?

Zjawisko pyłu saharyjskiego występuje w Polsce niemal każdego roku wiosną i latem. “Masy powietrza zawierające pył znad Sahary dotarły dziś nad płd.-zach. krańce Polski. W tych regionach dziś wieczorem może pojawić się mętne niebo. Nie jest wykluczone pojawienie się warstewki pyłowego ‘kurzu'” – informowało w środę IMGW.

Jak wynika ze wstępnych prognoz, kumulacja zjawiska nastąpi pod koniec tego tygodnia, czyli w weekend (19-20 marca). Kiedy “antycyklon będzie się znajdował nad Polską, to pył saharyjski napłynie również nad nasz kraj z zachodu, gdyż wyż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie zaciągał powietrze z zachodniej Europy” – informuje portal dobrapogoda24.pl.

Zobacz również: Polska pod warstwą pyłu saharyjskiego. Tak wyglądają “pomarańczowe” krajobrazy

Pył znad Sahary – czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Wraz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszenie o czwartym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną położonej w Gąskach
Następny artykułOd czerwca zmiany w Karcie warszawiaka