Łosoś wędzony na zimno zawiera wszystkie właściwości ryby świeżej. Jest dobrym źródłem białka, zdrowych kwasów tłuszczowych i dlatego stanowi ważny element zdrowego odżywiania. Co to znaczy, że łosoś jest wędzony na zimno i jakie potrawy można z niego przygotować?
Łosoś wędzony na zimno – co zawiera?
Łosoś wędzony na zimno, łosoś świeży oraz inne ryby morskie to produkty spożywcze, które wykazują wysoką zawartość składników odżywczych.
Łosoś wędzony na zimno dostarcza:
-
pełnowartościowe białko;
-
zdrowe tłuszcze (szczególnie omega-3);
-
witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, E, D;
-
witaminy hydrofilne należące do B-kompleks;
-
makro i mikroelementy takie jak: wapń, potas, sód, fosfor, żelazo, jod, fluor, selen.
Warto podkreślić, że łosoś jest bardzo dobrym źródłem protein i zawiera blisko 20 g białka w 100 g produktu. Pełnowartościowe białko o wysokiej strawności jest bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm. Obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, przede wszystkim kwasu eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA) przy niewielkim udziale nasyconych kwasów tłuszczowych, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych.
Zwiększone spożycie ryb zalecane jest pacjentom cierpiącym na choroby metaboliczne (otyłość, cukrzyca typu 2) oraz choroby układu krążenia (miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca). Zdrowe tłuszcze poprawiają funkcjonowanie osób ze zdiagnozowanymi chorobami neurologicznymi (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona).
Łosoś wędzony na zimno – co to znaczy?
Wprowadzając ryby do jadłospisu, należy wziąć pod uwagę sposób przygotowania do spożycia. Warto podkreślić, że smażenie czy pieczenie z dodatkiem tłuszczu może niekorzystnie zmieniać profil lipidowy zawartych np. w łososiu kwasów tłuszczowych. Negatywnym skutkiem niewłaściwej obróbki kulinarnej produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe jest powstawanie w wyniku utleniania lipidów szkodliwych dla organizmu tłuszczów trans. Te z kolei przyczyniają się do podniesienia ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób o podłożu nowotworowym.
Wędzenie jest jedną z metod utrwalania żywności. Dym wykorzystywany w procesie wędzenia pochodzi ze spalania drewna w różnych temperaturach. Rodzaj drewna nadaje łososiowi charakterystyczną barwę oraz smak. Wstępne przygotowanie produktu do wędzenia obejmuje solankowanie ryby. Ma to na celu zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów, które mogą przyczyniać się do psucia się łososia.
Łosoś wędzony na zimno jest przygotowywany w temperaturze niższej niż 30 stopni Celsjusza. Tak przygotowana ryba, najczęściej zapakowana próżniowo nadaje się do bezpośredniego spożycia. Przechowywanie łososia wędzonego na zimno powinno odbywać się w warunkach chłodniczych.
Łosoś wędzony na zimno – co można z niego przygotować?
Łosoś jest rybą bardzo chętnie kupowaną ze względu na wyjątkowy smak i różnorodność wykorzystania kulinarnego. Łosoś wędzony na zimno zachowuje zbliżoną zawartość składników odżywczych, z jak w przypadku ryby świeżej. Proces wędzenia jest w pełni bezpieczny i ma na celu przedłużenie trwałości produktu. Do tego wędzenie nadaje rybie charakterystyczny smak i dymny aromat. Dlatego łosoś wędzony na zimno cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów.
Łosoś wędzony na zimno może być dodatkiem do:
Wybierając łososia wędzonego na zimno, warto zwrócić uwagę czy produkt posiada certyfikat ASC. Gwarantuje on to, że ryby pochodzą od sprawdzonych hodowców i przetwórców, prowadzących działalność z poszanowaniem aspektów środowiskowych. Standardy, jakie wyznacza ASC, obejmują pełną identyfikację łańcucha dostaw i obrotu handlowego dotyczącego ryb i owoców morza. Dzięki temu konsument może dokonywać świadomych zakupów i mieć pewność, że wybrany produkt nie tylko spełnia wymogi bezpieczeństwa spożycia.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS