A A+ A++

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się niemal trzy tygodnie temu. Od tego czasu do krakowskich przedszkoli i szkół przyjęto już ponad 3500 dzieci i młodzieży. To społeczność odpowiadająca liczbie uczniów chodzących do siedmiu szkół, jeśli przyjąć, że przeciętnie w jednej placówce uczy się pół tysiąca dzieci. Miasto Kraków i jego mieszkańcy podejmują dodatkowe działania, aby uczniom z Ukrainy ułatwić edukacyjny dobry start.

Fot. pixabay.com

Najwięcej uczniów w krakowskich podstawówkach

W dotychczasowych realiach potrzebne byłoby zbudowanie w Krakowie kilku szkół, aby zapewnić możliwość nauki ponad 3 tysiącom uczniów. Działania inwestycyjne nie byłyby jednak możliwe w tak krótkim czasie. Dlatego przyjęcie uczniów jest możliwe między innymi dzięki zwiększeniu liczebności klas i oddziałów, a także utworzeniu sal lekcyjnych w pomieszczeniach, które wcześniej nie pełniły takiej roli.

W ostatnich dwudziestu dniach najwięcej uchodźców z Ukrainy rozpoczęło naukę w krakowskich szkołach podstawowych – jest ich ponad 2500 (w tym aż 2401 w szkołach prowadzonych przez Miasto Kraków). W wielu szkołach wciąż pozostają jednak wolne miejsca. Należy jednak liczyć się z tym, że niekoniecznie muszą one znajdować się w szkole znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania.

Do liceów, techników i szkół branżowych przyjęto 207 uczniów (aż 171 w szkołach prowadzonych przez miejski samorząd). Dyrektorzy komunikują się między sobą w przypadku chęci zapisania ucznia do konkretnej szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu ma on szansę trafić do klasy o profilu jak najbardziej odpowiadającym predyspozycjom i umiejętnościom.

Opieką w przedszkolach do tej pory zostało objętych 729 dzieci (w tym 472 w samorządowych). Choć oprócz przedszkoli wielu najmłodszych ma aktualnie zapewniony pobyt w gronie bliskich osób, opieka przedszkolna będzie jeszcze bardziej potrzebna w momencie, gdy kolejne ukraińskie mamy będą gotowe na podjęcie pracy.

Jak zapisać dziecko do przedszkola szkoły?

Aby zapisać swoje dziecko do przedszkola lub szkoły, rodzice powinni udać się do najbliższej jednostki. Tam otrzymają informację, czy istnieje możliwość zapisania dziecka do tej szkoły, czy takie miejsce jest dostępne w innym, blisko położonym miejscu. Dyrektor szkoły podczas wywiadu z rodzicem weryfikuje również poziom edukacyjny dziecka, a także ustala, czy potrzebuje ono wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Obywatele Ukrainy, którzy nie zabrali ze sobą świadectw czy innych dokumentów szkolnych, nie muszą się martwić. Wystarczy rozmowa z dyrektorem i oświadczenie, do której klasy dziecko uczęszczało oraz jakie ma potrzeby edukacyjne, by właściwie przyporządkować je do polskiego systemu edukacyjnego. Dodatkowe informacje dla rodziców można znaleźć w polsko- i ukraińskojęzycznej ulotce dostępnej tutaj.

Gdzie powstają oddziały przygotowawcze?

Dyrektorzy krakowskich szkół od pierwszych dni wojny organizują oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży nieznających języka polskiego lub znających na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Edukacja trwa w nim do końca roku szkolnego i pozwala na poznanie języka polskiego, a następnie kontynuowanie nauki z polskojęzycznymi rówieśnikami.

Dyrektorzy szkół chcący utworzyć tego typu oddziały już teraz korzystają z wypracowanych dobrych praktyk. Od początku roku szkolnego w Krakowie funkcjonuje bowiem aż sześć tego typu oddziałów. Po 24 lutego dyrektorzy 37 krakowskich jednostek wyrazili wstępne zainteresowanie utworzeniem oddziałów przygotowawczych. Tylko do tej pory wpłynęły wnioski o utworzenie 62 tego typu oddziałów w 35 szkołach. Są to zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe.

Na bieżąco aktualizowaną mapę oddziałów przygotowawczych można znaleźć w tym miejscu.

Asystenci wielokulturowi pomagają uczniom

Wsparciem dla uczniów w wielu szkołach są nauczyciele władający językami ukraińskim lub rosyjskim. W sumie w samorządowych szkołach pracuje ich niemal 140. Mogą liczyć także na wsparcie asystentów wielokulturowych, którzy są zatrudnieni w ponad 35 krakowskich szkołach. Pracę znajdą także w innych jednostkach. Do tej pory Wydział Edukacji UMK wydał zgody na zatrudnienie 74 kolejnych asystentów. Zbierane są również deklaracje ukraińskich nauczycieli, którzy chcieliby podjąć pracę w szkołach, właśnie między innymi w charakterze asystenta i pomocy nauczyciela – oferty trafiają do zainteresowanych dyrektorów szkół.

Aktualizowaną mapę szkół, gdzie pracują asystenci wielokulturowi, można znaleźć w tym miejscu.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Patrycja Piekoszewska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2022-03-17


Data aktualizacji:

2022-03-18

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci z dronem skontrolowali Św. Wawrzyńca. 35 wykroczeń!
Następny artykułWypadek w Unisławiu Śląskim. Interweniował śmigłowiec LPR