AMD ma już w swoim portfolio kilka bardzo wydajnych modeli Ryzen w wyższej półce cenowej, które pozostają atrakcyjnym wyborem nawet po premierze chipów Intel Core 12. generacji. Mimo to jednak sama obniżka cen nie wchodziła w grę – Czerwoni koniecznie chcieli zaprezentować coś wyjątkowego. Tak oto powstał procesor Ryzen 7 5800X3D z pamięcią 3D V-Cache, który mimo stosunkowo niskich taktowań powinien zdystansować konkurentów dzięki dodatkowej pamięci podręcznej. Nie ma jednak wątpliwości, że w tym przypadku trzeba będzie godzić się kompromisy i czasem zegary mogą być po prostu niewystarczająco wysokie. Problem mógłby rozwiązać overclocking, ale… chyba możemy o nim zapomnieć.
Okazuje się, że napięcie procesora nie skaluje się powyżej wartości 1,35 V. Mimo to zdecydowano się nie tracić czasu na udoskonalenia, co oznacza, że faktycznie możemy mieć do czynienia jedynie z próbką nowych możliwości.
AMD Ryzen 7 5800X3D z oficjalną datą premiery oraz ceną. Poznaliśmy szczegóły ostatnich procesorów Ryzen na AM4
Robert Hallock, dyrektor ds. marketingu technicznego AMD potwierdził, że pierwszy konsumencki układ Ryzen z 3D V-Cache nie będzie obsługiwał overclockingu i nie podkręcimy go standardowymi metodami. Okazuje się, że napięcie procesora nie skaluje się powyżej wartości 1,35 V. Jak wiemy, 8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen 7 5800X3D to pierwszy taki chip z pamięcią podręczną nowego typu nad chipletem, więc można zrozumieć, że producent nie zdołał zoptymalizować dla niego funkcji OC. Zdecydowano się więc nie tracić czasu na rozwiązanie problemu, a to oznacza, że faktycznie możemy mieć do czynienia jedynie z próbką nowych możliwości.
Test procesorów AMD Ryzen 7 5800X vs Intel Core i7-10700K
Warto jednak zaznaczyć, że będzie można manipulować zegarami Infinity Fabric i DRAM, a więc koniec końców entuzjaści znajdą pole do zwiększenia wydajności procesora. Pozostaje też mieć nadzieję, że pamięć 3D V-Cache spełni oczekiwania i zapewni zauważalny wzrost wydajności. Na pocieszenie można też dodać, że jednostki AMD Ryzen 5000 ogólnie nie podkręcają się najlepiej i z możliwości ich przetaktowania generalnie korzystają tylko ci, którzy się na tym znają i dysponują do tego odpowiednim (drogim) sprzętem. Mamy nadzieję, że producent rozwiąże problem skalowalności w przyszłości i kolejne chipy z 3D V-Cache będzie można podkręcać standardowymi metodami.
Źródło: VideoCardz, HotHardware
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS