Przykładów nie brakuje. Weźmy NFT o nazwie Save Thousands of Lives, opracowane przez Noora Health, organizację, która ratuje życie zagrożonych pacjentów w Azji Południowej. To kolaż zdjęć sprzedany w maju 2021 r. za 1 tys. 337 ETH (Ethereum), co w tym czasie miało równowartość ok. 4,5 mln dol.
This Changed Everything to z kolei NFT kodu źródłowego używanego do jednej z najwcześniejszych wersji sieci WWW, sprzedane za 5,4 mln dol. w czerwcu 2021 r. za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s. Do kodu dołączono list napisany przez sir Timothy’ego Johna Bernersa-Lee, uważanego za „ojca internetu”, angielskiego informatyka, jak również plakat z wydrukowanym kodem oraz dokumenty ze znacznikami czasu, rejestrujące historię internetu w jego początkach.
Inny przykład, CryptoPunk #3100, prosta grafika przedstawiająca postać z pikseli, sprzedana za 7,58 mln dol. w grudniu 2021 r. Albo, no cóż, obrazek przedstawiający skałę (EtherRock), który sprawny grafik mógłby przygotować w godzinę. Został sprzedany w zeszłym roku za 400 ETH o równowartości ok. 1,3 mln dol.
Jeśli ktoś nie wie jeszcze, czym są NFT, to najprostsza definicja brzmi: unikalne pliki cyfrowe, często graficzne, do których zyskujemy prawa komercyjne. Każdy NFT ma odrębny numer seryjny, a historia transakcji jest przechowywana w łańcuchu bloków (infrastruktura blockchain), można więc zobaczyć, kto jest prawdziwym właścicielem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS