Od środy (16 marca) obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego, w wyniku działań wojennych, przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą złożyć wnioski o nadanie numeru PESEL. Przyjmowani są w punkcie obsługi Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 2B.
“Sytuacja jest trudna”
W środę od samego rana przed urzędem przy ul. Krzemienieckiej ustawiły się tłumy ukraińskich uchodźców. Wszyscy chcą złożyć wniosek o przyznanie numeru PESEL. Obsługa każdej z zainteresowanych osób zajmuje urzędnikom około pół godziny. – Mamy wsparcie wolontariuszy, osób dwujęzycznych, które posługują się językami polskim i ukraińskim. Pomagamy w wypełnianiu wniosków, staramy się panować nad tym, co się dzieje w środku. Wszystkie stanowiska bieżącej obsługi realizują swoje zadania. Robimy co potrafimy, ale cudów nie umiemy zdziałać – mówi Jarosław Fijałkowski z Urzędu Miasta Łodzi.
Przed wejściem do urzędu zaparkowany został autobus MPK-Łódź, gdzie osoby, które od rana stoją w kolejce wraz z dziećmi, mogą chociaż na chwilę odpocząć i ogrzać się.
Zobacz wideo:
Ważne informacje
Wniosek o przyznanie numeru PESEL należy złożyć osobiście. W imieniu osoby małoletniej wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem. Dzieci do 12 roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku, z wyjątkiem sytuacji, w której ustalenie tożsamości dziecka następuje w oparciu o oświadczenie.
Wniosek o nadanie numeru PESEL. Co jest potrzebne?
- jedna fotografia (zdjęcia są wykonywane nieodpłatnie na miejscu wyłącznie dla osób składających wniosek),
- pobierane są odciski palców (z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 12),
Tożsamość osoby składającej wniosek potwierdza się na podstawie:
- dokumentu podróży,
- Karty Polaka,
- innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości,
- dokumentu potwierdzającego urodzenie (dotyczy osób, które nie ukończyły 18 lat),
- oświadczenia.
Sala obsługi klienta znajduje się na parterze.
Godziny przyjmowania interesantów:
- poniedziałek, środa, czwartek, piątek, 8.00 – 16.00
- wtorek, 8:00 – 17.00
Ze względu na obostrzenia pandemiczne, do budynku urzędu mogą wejść wyłącznie osoby, które zachowują środki ostrożności wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów. Każdy obywatel zobowiązany jest do noszenia w budynku maseczki ochronnej. Ze względu na podpisywanie dokumentów urzędowych, zaleca się również posiadanie rękawiczek oraz własnego długopisu.
Czytaj także: Specustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy. Sprawdź, co obejmują przyjęte przepisy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS