Dzisiaj, 15 marca (13:11)
Wojna w Ukrainie wiąże się również z wojną w internecie. Sianie paniki, dezinformacja i rozsyłanie fake newsów to obecnie coraz popularniejsze zjawisko. Od kilku dni w sieci krąży grafika ze zmanipulowanymi informacjami dotyczącymi pakietu pomocy dla uchodźców. Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa ostrzega – te informacje mają negatywnie nastawiać do uciekających przed wojną.
Z każdym dniem zjawisko szerzenia fake newsów w internecie wchodzi na wyższy poziom. Tym razem w sieci krąży grafika, której celem jest zniechęcenie Polaków do pomocy uchodźcom, uciekającym z kraju ogarniętego wojną. Ukazuje ona szereg przywilejów, które rzekomo ma otrzymać ukraińska matka, która uciekła z dwójką swoich dzieci. To jednocześnie wejście w narrację “Ukraińcy nie są tacy biedni, bo okradają nas z naszych przywilejów” – zauważają internauci, przestrzegając się wzajemnie.
O rozwagę apeluje również Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa. Każdą informację udostępnianą w sieci, która dotyczy wojny w Ukrainie, dokładnie weryfikujmy i sprawdzajmy jej źródło. Szczególnie w momencie, kiedy chcemy przekazać ją dalej.
Na jednej z grafik przedstawione jest wyliczenie, zgodnie z którym ukraińska matka otrzyma kolejno: 500 plus na każde dziecko, 40 złotych na utrzymanie na każdą osobę oraz mieszkanie komunalne w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Dodatkowo, zgodnie z tą nieprawdziwą informacją, Polski Fundusz Rozwoju miał przekazać 650 nowych mieszkań z wyposażeniem dla uchodźców ukraińskich.
Z wyjaśnieniem pospieszyła Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa. Wszystkie informacje, zawarte w grafice, są zmanipulowane.
“Świadczenie pieniężne przyznawane będzie osobom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy. To istotne wsparcie finansowe dla wielu Polaków. Mieszkania komunalne nie są przekazywane uchodźcom z Ukrainy zamiast Polakom. Natomiast miejsca noclegu udostępniane przez PFR to rozwiązanie tymczasowe, które ma zapewnić schronienie uciekającym przed wojną. Mieszkania w przyszłości będą przekazane Polakom” – tłumaczy NASK.
Od momentu ataku Rosji na Ukrainę liczba rozpowszechnianych w internecie nieprawdziwych informacji, której celem jest uderzenie w uchodźców i ukraiński rząd, staje się coraz większa. Autorami zalewających sieć fake newsów są opłacani ludzie, najczęściej fachowcy w swojej branży. Jednym z przykładów może być Internet Research Agency – pod niewinną nazwą kryje się największa fabryka rosyjskich trolli.
Grafika, na której zestawione zostają przywileje polskiej matki i ukraińskiej, która uciekła z kraju ogarniętego wojną, od kilku dni szaleje w internecie, budząc niepokój. Każda kolejna, zawarta w niej informacja jest jednak nieprawdziwa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS