Czy wybrane przez nas branże rozwijają się?
W jaki sposób dokonać analizy sektorowej na rynku akcyjnym?
Inwestorzy specjalizujący się w rynkach akcyjnych często opierają się na analizie fundamentalnej. Jednym z jej etapów jest analiza sektorowa, dzięki której uzyskamy ogólne rozeznanie na temat tego czy inwestowanie pieniędzy w daną branże może być zyskowne. Warto wspomóc się kilkoma podstawowymi pytaniami, które nieco ułatwią nam podjęcie decyzji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości w zakresie analizy sektorowej.
Inwestorzy do wyboru mają wiele instrumentów finansowych. Największą popularnością cieszą się jednak akcje, które oferowane są przez Saxo broker (wyświetl stronę internetową). Aby sprawdzić czy dana branża może być dla nas atrakcyjna, warto upewnić się czy sektor ma tendencję do rozwijania się. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny aspekt. Doskonałym przykładem może być chociażby występująca w latach 90. hossa internetowa. To właśnie wtedy kursy firm, zajmujących się tego typu technologiami, dynamicznie wzrastały. Skąd jednak czerpać informacje w tym zakresie? Cennym źródłem mogą okazać się portale branżowe, a także dane publikowane przez GUS. Kluczowe może być również śledzenie raportów okresowych. Godne uwagi są opracowania wyników poszczególnych spółek, które udostępniane są przez gazety i portale.
Czy popyt na produkty w danym sektorze jest duży?
Przed zainwestowaniem własnych środków w dowolną branżę, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się produktom i usługom, które wytwarzane są w wybranym przez nas sektorze. Zastanówmy się czy w niedalekiej przyszłości społeczeństwo także będzie zainteresowane ich kupnem. Być może pojawiają się nowe produkty, które mogą zastąpić te starsze? Warto obserwować megatrendy w gospodarce, czego doskonałym przykładem może być chociażby komunikacja komórkowa, starzejące się społeczeństwo, moda na ekologię, moda na spółki zdrowotne.
W jakim stadium rozwoju znajduje się dana branża?
Każda branża przechodzi odmienny, własny cykl życia. Początkowa faza rozwoju jest bezpośrednio związana z niepewnością i ponadprzeciętnym ryzykiem. W praktyce decydującymi czynnikami dla osiągnięcia jej sukcesu to innowacyjność, bariery wejścia i wykorzystywane technologie. Jeśli pomysł sprawdzi się, to dochodzi do etapu związanego z intensywnym rozwojem. Popyt wzrasta, podobnie jak rentowność poszczególnych działalności. Kolejną fazą jest dojrzałość, gdzie popyt zaczyna powoli słabnąć. Na końcu mamy do czynienia ze schyłkiem. Sprzedaż przestaje wzrastać, dochodzi do konsolidacji sektora.
artykuł partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS