Ale co gdy IP urządzenia stale się zmienia, albo klient „czyści ciasteczka” z urządzenia ?
– Proponujemy mobilną autoryzację w IKO i logowanie dwuetapowe. Po wprowadzeniu loginu i hasła, potwierdzamy logowanie w aplikacji mobilnej – radzi Małgorzata Witkowska, z PKO BP.
Czytaj więcej
Choć dodajesz, urządzenie nie jest zaufane
Klientka tego banku zastanawiała się jaki jest sens dodawania laptopa do tzw. urządzeń zaufanych, skoro dużo osób ma zmienne IP.
– Następnego dnia znów jest niezaufane. Znów dodałam do zaufanych, przy kolejnym logowaniu znów. Przestałam się w to bawić po piątym dodaniu tego samego laptopa – opowiada kobieta.
Inny klient tego samego banku mówi, że choć ma stałe IP korzysta z aktualnej przeglądarki Firefoxa i używa zawsze tego samego laptopa to jest on wciąż nowym urządzeniem. – Przed wyjściem czyszczę dane przeglądarki – przyznaje.
Małgorzata Witkowska z PKO BP mówi, że usługa dodawania urządzeń zaufanych zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia logowanie do serwisu iPKO klientom, którzy często używają tych samych urządzeń.
– Jeśli z powodów technicznych, korzystanie z tego rozwiązania nie jest możliwe, to aby zwiększyć bezpieczeństwo, proponujemy mobilna autoryzację w IKO i logowanie dwuetapowe – po wprowadzeniu loginu i hasła, potwierdzamy logowanie w aplikacji mobilnej – tłumaczy.
Podkreśla, że procedura logowania jest wtedy szybka, przyjazna i przede wszystkim bezpieczna – w serwisie iPKO wybieramy wówczas dyspozycję „przejdź do serwisu”.
Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska przyznaje, że dodawanie urządzenia do zaufanych to z jednej strony uproszczenie dla klienta, który może logować się na danym urządzeniu bez wpisywania każdorazowo smsKodu, a po drugie bezpieczeństwo.
– Przy dodawaniu urządzenia zaufanego brane pod uwagę jest szereg zmiennych – nie tylko IP komputera. Jeśli dochodzi za każdym razem do sytuacji, że komputer jest niezaufany, mimo jego zaufania chwilę wcześniej, to taką sytuację najlepiej zgłosić do danego banku w celu analizy – radzi Ewa Krawczyk.
Czytaj więcej
Nie tylko IP ma znaczenie
Jak podkreśla Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku podczas logowania w ramach „urządzenia zaufanego” bank sprawdza nie tylko adres IP, ale też inne cechy urządzenia jak system operacyjny czy „ciasteczka”.
– Oznacza to , że IP to tylko jeden z listy czynników i fakt, że on się zmienia niekoniecznie oznacza, że bank od razu oznacza urządzenie jako niezaufane – tłumaczy Kinga Wojciechowska-Rulka.
Jak mówi Michał Czurabski, dyrektor ds. Rozwoju Bankowości Mobilnej w Credit Agricole dodawanie do urządzeń zaufanych ma w pewien sposób ułatwić użytkownikowi korzystanie z bankowości elektronicznej, aby nie musiał za każdym razem podawać dodatkowych haseł w procesach uwierzytelnienia użytkownika czy przy autoryzacji wybranych operacji.
– Więc jeśli klient nie doda urządzen … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS