,,Myśleniczanki. Matki i córki niepodległości.” – to najnowsza wystawa goszcząca w Muzeum Niepodległości. To wystawa o kobietach, ich zainteresowaniach, pasjach i sukcesach. To wystawa dzięki której możliwe było zobrazowanie jak wiele łączy współczesne Myśleniczanki z tymi, które swoją aktywnością zawodowo-społeczną wyróżniały się sto lat temu.
,,Myśleniczanki. Matki i córki niepodległości.”- ten niezwykły projekt, ma na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu myślenickiego historii kobiet, ich walki o wolną Polskę i własne prawa. W części opisowo – merytorycznej przybliżone zostały postacie sześciu inspirujących Polek związanych z ziemią myślenicką, które w okresie międzywojennym przełamywały stereotypy wkraczając w dziedziny do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn. Te kobiety to ,,matki niepodległości”. ,,Córkami” zaś są współczesne Myśleniczanki – ich portrety fotograficzne stworzyła Grażyna Gubała, prezes Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MgFoto– mówi Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.
Na 23 współczesnych fotografiach znalazły się 44 panie w wieku od 10 do 87 lat. Zdjęcia te zestawiono z archiwalnymi tworząc tym samym opowieść i pokazując ciągłość przemian w życiu kobiet na przestrzeni ponad 100 lat historii gminy Myślenice. Uchwycone na portretach współczesne myśleniczanki to kobiety różnorodnych zawodów i pasji, począwszy od przedstawicielek straży pożarnej czy policji, przez aktorki czy kobiety na co dzień związane z nauką, fotografią, mediami, sportem czy kulturą.
Jak powiedziała podczas wernisażu wystawy autorka fotografii współczesnych Myśleniczanek- Grażyna Gubała, praca nad tą wystawą przyniosła jej wiele radości, ale też wzbogaciła o ogromne doświadczenie. Fotografia Pań odbyła się na przestrzeni roku. To ponad czterdzieści kobiet. Każda z nich to indywidualność, którą należało na fotografii uwiecznić i podkreślić. Dla każdej Pani dobrano także odpowiednie miejsce do zrobienia fotografii. Niektóre z Pań fotografowane były bowiem w swoim naturalnym środowisku, inne podczas wykonywania swojej pracy a jeszcze inne w studiu fotograficznym Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MgFoto.
Dzięki tej wystawie, można było poznać także niezwykłe historie pięciu kobiet- „Matek Niepodległości”. Dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, zapowiada, że w mediach społecznościowych będą publikowane filmy poświęcone właśnie tym pięciu Paniom, które miały niemały wpływ na rozwój miasta i gminy Myślenice. Warto więc, śledzić w mediach społecznościowych profil Muzeum Niepodległości. Zapewniamy że „Matki Niepodległości” to kobiety o których warto posłuchać. Elżbieta Gurda, Helena Jurgielewicz, Rozalia Szafraniec, Maria Osobliwa, Kazimiera Kutrzeba- to właśnie o historii tych Pań będzie mowa.
Wystawa ,,Myśleniczanki. Matki i córki niepodległości.” dostępna będzie do końca kwietnia w godzinach pracy muzeum.
Fot.: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS