– Przez Warszawę do dziś przewinęło się już 350 tys. osób z Ukrainy, z czego 300 tys. zostało w naszym mieście. To oznacza wzrost liczby ludności stolicy aż o 15 proc. Nie poradzilibyśmy sobie z tym wyzwaniem bez warszawiaków – mówił w sobotę, 12 marca prezydent miasta Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na temat sytuacji w Warszawie.
I dodał: – Ogromna większość z nas ma dobre intencje, niestety pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać tę sytuację.
Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. “Bezpieczeństwo kobiet i dzieci to priorytet”
– Przy tak dużej liczbie osób, głównie kobiet z dziećmi, naszym obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i handlu ludźmi – mówił Trzaskowski.
Podkreślił, że jak najszybciej trzeba rozpocząć rejestrację przybywających do Polski dzieci oraz stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców na terenie całego kraju. Pozwoli to m.in. określić, dokąd udają się osoby przybywające z Ukrainy i jakie są ich dalsze losy. W piątek, 11 marca Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA obiecała, że samorządy otrzymają 4 tys. czytników do odbierania linii papilarnych. Po to, by nadając uchodźcom numer PESEL wziąć też odciski palców i zrobić zdjęcie. Zapowiadał, że system ruszy pełną parą w poniedziałek. Trzaskowski: – Stan na godz. 13.30 jest taki, że w Warszawie wciąż czytników nie ma.
Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom jest także weryfikacja mieszkań, do których trafiają. Warszawa robi to od samego początku kryzysu uchodźczego. Wolontariusze są instruowani, na co zwracać uwagę podczas takiej weryfikacji. O tym, jak przebiega taka weryfikacja, pisaliśmy na początku marca. Trzaskowski twierdzi, że miasto sprawdziło już “tysiące” mieszkań. – Trafiają do nich pierwsi goście – zapewnia.
Rzeczniczka ratusza, Monika Beuth-Lutyk dodaje, że 20-30 mieszkań zostało “zweryfikowanych negatywnie”.
Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. Pięć zasad bezpieczeństwa
Trzaskowskiemu towarzyszyła podczas konferencji Irena Dawid-Olczyk z fundacji La Strada, która przedstawiła “pięć zasad bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną na Ukrainie”. Taka ulotka w kilku językach ma być rozprowadzona wśród osób przybywających do Polski z Ukrainy.
– Myślę, że 95 proc. osób zgłaszających się do pomocy, ma dobre intencje. Ale hieny się obudziły, musimy być czujni – mówiła Dawid-Olczyk.
Uchodźcom z Ukrainy mają być rozdawane ulotki ze spisanymi w kilku językach podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Są to:
- Trzymajcie się dwójkami, trójkami, nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo.
- Poproś osobę, która oferuje Ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości.
- Zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc.
- Zapisuj numery telefonów osób, które Ci pomagają, mogą się przydać.
- W sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do fundacji La Strada +605 687 75.
Trzaskowski podkreślił, że Warszawa będzie współpracować w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa uchodźcom z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Frontex i Europol.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS