A A+ A++

Teatr Mały zaprasza na wyjątkowe spotkanie połączone z ekranizacją filmu Macieja Englerta „Rozmowy z katem”. Spotkanie odbędzie się 15 marca w Pasażu Kultury Andromeda o godz. 18:00. Poprowadzi je Paweł Drzewiecki.

Historia zbrodni hitlerowskich i działań komunistycznej Rosji oparta na przeżyciach Kazimierza Moczarskiego. Książka zatytułowana „Rozmowy z katem” swoją premierę miała w 1977 roku. Jednak ze względu na cenzurę panującą w PRL-lowskiej Polsce, skrupulatnie pilnowaną przez sowieckie służby, nie mogła ukazać całej prawdy. Dopiero w 2007 roku za sprawą Tadeusza Nyczka i Macieja Englerta ujrzał światło film o tym samym tytule.

Kim był Kazimierz Moczarski? Dla mieszkańców Tychów, szczególnie tych młodszych, postać być może zupełnie anonimowa. W obliczu obecnych wydarzeń na Ukrainie bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich mieszkańców, by zapoznać się z historią bohatera wojennego, nieco zapomnianego w dzisiejszych czasach.

Kazimierz Moczarski (1907-1975) – prawnik, dziennikarz, działacz polityczny i społeczny. Był jednym z bohaterów polskiego podziemia okupacyjnego, oficerem AK i członkiem Kierownictwa Walki Podziemnej odpowiedzialnym za rozpracowywanie polskich kolaborantów. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej został aresztowany przez służby UB i w dwóch kolejnych procesach oskarżony o prześladowanie i zbrodnie wojenne. Wyznaczoną wcześniej karę śmierci zmieniono jednak na dożywocie. Moczarski został osadzony w jednej celi z byłym wysokiej rangi oficerem SS Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym m.in. za likwidację warszawskiego getta podczas powstania w 1943 roku oraz śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Stroopa, podobnie jak Moczarskiego, początkowo skazano na karę śmierci. Podobnie jak przypadku Moczarskiego kara śmierci została zamieniona na dożywocie. Po 11 latach w 1956 roku Moczarski został wypuszczony z aresztu, a w głośnym procesie rehabilitacyjnym oczyszczony z wszelkich zarzutów. Jedną z tortur sowietów wobec Moczarskiego było umieszczenie go w jednej celi z osobą odpowiedzialną za likwidację getta w Warszawie. Moczarski, jako rodowity Warszawiak, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK, szczerze nienawidził działań SS wobec Warszawy. Cała sytuacja zainspirowała go jednak do rozpoczęcia prac nad książką: „Rozmowa z katem”, która ukazała się 2 lata po śmierci Moczarskiego.

Dlaczego warto obejrzeć ekranizację tej książki i udać się na spotkanie rzucające nowe światło na postać Moczarskiego. Wojna się skończyła, lata minęły, nastroje społeczne i nienawiść całego świata wobec Niemców opadły, a zarówno książka, jak i film rzucają zupełnie inne spojrzenie na tamte wydarzenia. Niemcy często byli bezsilni, bezradni wobec rozkazów Adolfa Hitlera. Zostali postawieni przed faktem dokonanym, grożono śmiercią im lub ich rodzinom, o czym opowiada Moczarskiemu Stroop (w filmie w postać tę wciela się Piotr Fronczewski). Wspaniała obsada, genialna historia opowiedziana oczami bohatera tamtych lat, rzucająca nowe światło na zbrodnie hitlerowskie.

Arkadiusz Dębowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWitaminy na włosy i paznokcie
Następny artykułPijany jechał hulajnogą elektryczną. Uderzył w samochód, zadzwonił na policję i dostał mandat