A A+ A++

Nie żyje Zofia Gołubiew – polska historyczka sztuki, muzealniczka, a w latach 2000 – 2015 dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zofia Gołubiew urodziła się 20 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Ukończyła studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Była związana zawodowo z Muzeum Narodowym w Krakowie. Była redaktorką wydawnictwa od 1974 roku, a następnie kierowniczką działu nowoczesnego polskiego malarstwa i rzeźby.

Pełniła funkcję zastępczyni dyrektora ds. naukowych i oświatowych, a  później w latach 2000–2015 była dyrektorką instytucji.

W latach 2000–2012 należała do Rady do Spraw Muzeów działającej przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego. W 2001 została członkinią Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Była odznaczona m.in. Orderem Księżnej Olgi II i III klasy, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honoris Gratia i Laurem Krakowa XXI wieku.

Zofia Gołubiew zmarła 9 marca 2022 roku w Krakowie.

– Uważam, że pokora jest bardzo cenną cnotą i dużą wartością. Dlatego staram się ją mieć. Nie jestem jednak pokorna wobec wszystkiego i wszystkich. Mam tutaj na myśli, przykładowo, władzę, zwłaszcza polityczną. Jestem jednak pokorna wobec tradycji Muzeum, jego historii oraz fantastycznych zbiorów. Dlaczego powinnam mieć pokorę? Za przykład podam wystawę „W przestrzeni smoka”. Pracuję w Muzeum od bardzo dawna, a mimo to nie wiedziałam, że mamy aż tak piękną i cenną kolekcję chińską. Trzeba cały czas wiedzieć, że coś może zaskoczyć. Poza tym, nie ma takiego omnibusa, który znałby się na wszystkim. Moja pokora polega też na tym, że doceniam wiedzę i doświadczenie moich kolegów–kustoszy. Jednak absolutnie żadnej pokory wobec głupoty, nacisków i manipulacji, które czasami „płyną” z góry czy z mediów. Trzeba zawsze mieć własne zdanie – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl w 2016 roku Zofia Gołubiew.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajlepszy trener świata nie mógł uwierzyć. “Wszędzie widział polskie przestępstwa”
Następny artykułPiec do pieczenia chleba trafi do zakonu