44 uczniów i 11 przedszkolaków z Ukrainy, którzy przybyli do Torunia po 24 lutego 2022 r., uczęszcza do miejskich szkół i przedszkoli.
– Dzieci i młodzież przyjeżdżające do naszego miasta z Ukrainy nie powinny pozostawać bez nauki, a przecież wyrwane zostały ze swych macierzystych szkół. Zrobiliśmy już pełen wykaz wolnych miejsc w naszych szkołach i oczywiście też w przedszkolach, gdzie mogą kontynuować swoją edukację – mówi prezydent Michał Zaleski.
W toruńskich szkołach przygotowano łącznie 2623 miejsca dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do naszego miasta, szukając schronienia przed wojną:
- 133 w liceach ogólnokształcących – uczęszcza 7 uczniów,
- 1702 w szkołach podstawowych – uczęszcza 37 uczniów,
- 38 w szkołach specjalnych,
- 750 w technikach, szkołach zawodowych i branżowych.
W przedszkolach miejskich i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych łącznie jest przygotowanych 75 miejsc:
- 37 w przedszkolach miejskich – 9 zajętych,
- 38 w oddziałach przedszkolnych przy SP – 2 zajęte.
W Szkole Podstawowej nr 23 ruszył już oddział przygotowania dla uczennic i uczniów klas 1-3, którzy nie posługują się językiem polskim. Gotowe do utworzenia takich oddziałów są kolejne szkoły podstawowe: nr 7, 15, 16, 18.
Również w Liceum Ogólnokształcącym nr 10 od poniedziałku 14 marca 2022 r. uruchomiony zostanie oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy. Ta szkoła zadeklarowała gotowość uruchomienia kolejnego takiego zespołu. Kolejne takie oddziały są gotowe otworzyć też LO nr 2 i LO nr 9.
Cztery przedszkola miejskie – PM 4, PM 11, PM 12 i PM 17 także są przygotowane do otwarcia osobnych oddziałów dla najmłodszych dzieci.
Zespół wychowawczy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oferuje możliwość konsultacji dla nauczycieli, specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej ze szkół czy rodziców, w związku z obecną sytuacją w Ukrainie i pobytem uchodźców w naszym kraju. Preferowany jest początkowo kontakt telefoniczny (informacja czego dot. problem) nr telefonu 56 648 10 41 i 56 622 29 91, a potem możliwe jest spotkanie z daną osobą stacjonarnie i udzielenie jej pomocy.
Z myślą o zagospodarowaniu czasu i myśli dzieci i młodzieży z Ukrainy do udziału w zajęciach zapraszają placówki edukacyjne. Ognisko Pracy Pozaszkolnej – Dom Harcerza tworzy grupy z zajęciami komputerowymi, teatralnymi i plastycznymi, jak również imprezy oraz warsztaty integracyjne dla rodzin z dziećmi z Ukrainy we współpracy z Fundacją Platon i z Fundacją Wszystko jest możliwe. Młodzieżowy Dom Kultury zaś zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na stałe zajęcia taneczne, teatralne, wokalne, muzyczne, plastyczne w wszystkich grupach wiekowych od 4 do 19 lat. W planach jest zorganizowanie dodatkowych zajęć plastycznych dla dzieci i ich rodziców prowadzonych przez nauczyciela MDK oraz nauczyciela ukraińskiego.
Fot. Małgorzata Litwin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS