Na częściowe zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości, w razie zazielenienia dachów lub elewacji, zdecydowała się Częstochowa. Nowa uchwała radnych Częstochowy, mająca sprzyjać zwiększaniu obecności zieleni w mieście. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie dachu budynku lub elewacji
Częściowe zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości, w razie zazielenienia dachów lub elewacji, zakłada nowa uchwała radnych Częstochowy, mająca sprzyjać zwiększaniu obecności zieleni w mieście. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Jak wynika z wtorkowej informacji częstochowskiego magistratu, według założeń przyjętej już uchwały mieszkańcy będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości do 50 proc., jeśli zazielenią dachy, elewacje swoich domów lub zainstalują ogród wertykalny.
Nowe zwolnienie podatkowe dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części, w których zostały wykonane i są utrzymywane nasadzenia roślin wieloletnich (z warstwą wegetacyjną o grubości co najmniej 10 cm) na całej powierzchni dachu – z wyjątkiem części niemożliwych do obsadzenia ze względów technicznych.
Uchwała obejmuje też budynki, na których zostały zainstalowane i są utrzymywane na całej szerokości ściany zewnętrznej ogrody wertykalne (instalacje obsadzone roślinami), zajmujące co najmniej 75 proc. powierzchni ściany lub których fasada została obsadzona pnącymi roślinami wieloletnimi, których korzenie znajdują się w ziemi, a które zajmują co najmniej 50 proc. powierzchni tej ściany.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości w Częstochowie za zazielenienie nieruchomości tylko dla osób fizycznych
Zwolnieniu na podstawie uchwały nie podlegają powierzchnie użytkowe budynków mieszkalnych lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Ulga nie jest adresowana do przedsiębiorców, dlatego nie stanowi tzw. pomocy de minimis.
Miasto wskazuje, że zachęta dla podatników do tworzenia zielonych dachów, zielonych fasad lub instalowania ogrodów wertykalnych to pomysł na poprawę estetyki miejskiej zabudowy, ale też ekologiczne korzyści w postaci: dostarczania wody do atmosfery poprzez zatrzymywanie wilgoci czy eliminacji drobnych zanieczyszczeń powietrza.
Zadania z zakresu ekologii cieszyły się popularnością w ostatniej edycji częstochowskiego budżetu obywatelskiego. W efekcie w dwunastu dzielnicach miasta powstaną zielone ściany: na dziewięciu szkołach, na budynku Miejskiego Zarządu Dróg, na Hali Polonia w dzielnicy Tysiąclecie i na Placu Samuela Willenberga na Starym Mieście.
Z innych zielonych inwestycji w ub. roku w Częstochowie m.in. zostały założone antysmogowe łąki kwietne (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już 35 kg miodu; dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji.
Remontując główną częstochowską linię tramwajową w jej części urządzono „zielone torowisko”. W ub. roku zazieleniły się nowa Promenada Śródmiejska, zielone aneksy i parki kieszonkowe. Projektowane są: dalszy etap rewitalizacji parku Lisiniec i początek modernizacji Promenady Niemena.
autor: Mateusz Babak
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS