A A+ A++

Łódzkie pustostany powinny zostać zinwentaryzowane, wyremontowane i oddane na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Pismo w tej sprawie złożyło dziś sześcioro łódzkich radnych i łódzka posłanka.

To bardzo dobre rozwiązanie dla miasta przekonuje posłanka Hanna Gill-Piątek. 

– Te mieszkania później się zwolnią, a my będziemy mieli już zasoby. Od lat borykamy się z problemem, że miasto nie ma za co ich wyremontować. Teraz mając do czynienia z tak ogromnym społecznym zrywem można liczyć na to, że jeżeli jakaś rodzina mogłaby mieszkanie od miasta wynająć, to na pewno zostanie jej udzielona społeczna pomoc – przekonuje posłanka.  

Inicjatywa powinna być sfinansowana przy udziale funduszy rządowych, twierdzi radny Polska 2050. Bartłomiej Dyba-Bojarski.

– Uważam, że rząd powinien dołożyć się do tego rozwiązania, ponieważ kryzys uchodźczy jest do rozwiązania wspólnie, a nie tylko przez samorządy. Rząd już mówi o wsparciu dla osób, które przyjmują Ukraińców przez pierwszych 60 dni. Czy rząd będzie przygotowywał własne ośrodki dla uchodźców? Lepiej chyba by trafili oni do miejsc spełniających bardziej domowe warunki – mówi radny.

Według informacji posłanki Gill-Piątek, w kwietniu 2021 roku, miasto zarządzało około 1800 lokalami do ponownego zamieszkania.

Posłanka zwróciła się także z interwencją do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, aby zorganizować punkt recepcyjny dla uchodźców na terenie dworca Łódź Fabryczna.

Poza Bartłomiejem Dybą-Bojarskim pomysł poparli radni: Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Marta Grzeszczyk, Maciej Rakowski, Sylwester Pawłowski i Władysław Skwarka. 

Czytaj: Wojna na Ukrainie. 12. dzień rosyjskiej inwazji. Trzecia tura rozmów negocjacyjnych

O pomoc rządu dla uchodźców apeluje także Nowa Lewica, która chce by przygotować specjalny fundusz dla uchodźców z Ukrainy, który zostanie przekazany samorządom.

Poseł Tomasz Trela uważa, że bez takich środków samorządy nie będą w stanie zagwarantować odpowiedniej pomocy.

– Każdy samorząd będzie zmagał się z pomocą dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Potrzebne będą miejsca w żłobkach, przedszkolach, szkołach, ale też dach nad głową, placówki ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Bez pieniędzy nie da się tego zrobić – dodaje poseł Trela, który podkreślił też, że zasoby samorządowe w dalszej perspektywie będą niewystarczające.

Przewodniczący klubu radnych Nowej Lewicy w łódzkiej Radzie Miejskiej Krzysztof Makowski uważa, że mimo hojności łodzian w pewnym momencie pomoc obywateli będzie niewystarczająca.

Według polityków Łódź w tej chwili przygotowane jest na działania doraźne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie nr 1058/2021 Burmistrza Miasta Mrągowo z dnia 23.12.2021 w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji Inicjatywy Lokalnej Pomysłowe Mrągo
Następny artykułStół do jadalni: okrągły czy prostokątny?