A A+ A++

Krzesła gięte Michaela Thoneta. Fot. Shutterstock

Technologię produkcji krzesła giętego zapoczątkował w XIX wieku Michael Thonet – niemiecko-austriacki stolarz i pionier przemysłowej produkcji giętych mebli, który od 1942 roku mieszkał i pracował w Wiedniu. Rok wcześniej, w 1841 roku otrzymał patent na tworzenie tego rodzaju produktów. Natomiast w 1867 roku na Wystawie Światowej w Paryżu zdobył złoty medal za projekt krzesła giętego. 

Przedmiot bardziej elegancki, precyzyjniej dopracowany i praktyczniejszy nie został wytworzony jeszcze nigdy

– tak powiedział o najpopularniejszym, thonetowskim krześle nr 14 Le Corbusier, słynny architekt, pionier modernizmu, krytyk, teoretyk i publicysta z XX wieku.

Kultowe krzesła gięte Thonet: modele nr 14 i 14 KJKultowe krzesła gięte Thonet: modele nr 14 i 14 KJ Fot. Wikimedia Commons

Krzesło gięte nr 14 powstało w 1859 roku. Podobno na tym modelu siedziało najwięcej ludzi na świecie. W 1865 roku kosztował mniej niż butelka wina. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku produkowano aż 4 tysiące sztuk dziennie, a do 1930 sprzedano 50 milionów autoryzowanych egzemplarzy. Nie był to jednak jedyny tak świetny projekt krzesła, jaki wykonał Michael Thonet, na przykład krzesło gięte nr 1 zdobyło brązowy medal na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie w 1951 roku, a na następnej w 1855 – srebrny. 

Krzesła gięte nie przyjeżdżały z Wiednia, ale powstawały w fabryce w Radomsku

Od 1881 roku gięte modele krzeseł produkuje między innymi fabryka w Radomsku zwana dawniej Bracia Thonet, a dziś Fameg, którą otworzył Michael Thonet. To drewniane, stylowe i bardzo funkcjonalne formy. Po II wojnie światowej powstawało w niej około 60 procent produkowanych w Polsce mebli giętych. Taj jak kiedyś to i dziś, głównym materiałem do ich produkcji jest drewno leśne, w tym głównie bukowe. 

Krzesła gięte Michaela Thoneta.Krzesła gięte Michaela Thoneta. Fot. Shutterstock

Jak powstaje krzesło gięte? 

Drewno bukowe jest najpierw parowane w specjalnych parownikach (często ponad godzinę), w temperaturze ponad 100°C. To zwiększa jego plastyczność. Potem jest poddawane procesowi wyginania, ręcznie nadawany jest mu pożądany kształt i nakładana jest specjalna, stalowa taśma. Następnie krzesło umieszczane jest w aluminiowej formie, z pomocą odpowiednich śrub. Potem jest suszone, co utrwala kształt. 

Design krzesła giętego

Najpopularniejsze krzesła gięte mają nogi i oparcie wykonane z drewna bukowego, które jest wytrzymałe, trwałe i jako nieliczne – plastyczne, co ułatwia proces gięcia. Natomiast siedzisko jest plecione z trzciny rattanowej, z pomocą tzw. wyplatarki. Są też modele tapicerowane z konstrukcją z dębu, akacji, jesionu, modrzewia czy orzecha. To często modele o nowocześniejszych kształtach. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Kobiet w Braniewskim Centrum Kultury
Następny artykułTEN HOTEL RATUJE UCHODŹCÓW!