A A+ A++

W projektowanej specustawie o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce od 24 lutego, przygotowano szereg rozwiązań dotyczących dzieci – poinformowała w poniedziałek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Specustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy pomoże kobietom z dziećmi

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej akcentowała podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim po posiedzeniu rządu, na który procedowano projekt, że z Ukrainy do Polski przybywają głównie kobiety z dziećmi, zarówno biologicznymi, jak i powierzonymi im pod opiekę.

Specustawa o pomocy dla Ukraińców wprowadza opiekuna tymczasowego

Dlatego, jak mówiła, wypracowano przepis dotyczący tzw. opiekuna tymczasowego, “aby jak najszybciej uregulować sytuację prawną dzieci, aby opiekunowie mogli występować w sprawach dotyczących edukacji, zdrowia czy świadczeń”.

“Patrząc na to, że to kobiety przede wszystkim przybyły do Polski, wprowadzamy pewne zmiany, jeśli chodzi o rozwiązania związane z opieką nad dziećmi do lat trzech” – przekazała szefowa MRiPS. “Te kobiety będą mogły podejmować i zakładać domy opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli dziennego opiekuna; prawo polskie będzie to dopuszczało” – poinformowała.

Dzięki specustawie o pomocy dla Ukraińców samorządy mogą tworzyć dodatkowe miejsca w żłobkach

Dodał, że “aby zorganizować opiekę dla dzieci do lat trzech, samorządy będą mogły podejmować decyzję o tworzeniu dodatkowych miejsc wsparcia opieki żłobkowej, z której dzieci z Ukrainy mogły korzystać”.

Specustawa o pomocy dla Ukraińców wprowadza pieczę zastępczą

Minister wyliczała, że kolejnym obszarem wsparcia jest piecza zastępcza. “Zależy nam na tym by dzieci z domów dziecka, sierocińców nie były rozdzielane; żeby trafiały grupami, jakimi przybyły do Polski” – zaznaczyła.

“Dlatego wprowadzamy pewne udogodnienia, jeśli chodzi o pieczę zastępczą, że wojewodowie będą mogli wyrażać zgodę na to, by samorządy mogły tworzyć dodatkowe miejsca dla pieczy zastępczej, rodzinnych domów dziecka, a także opieki instytucjonalnej, choć my w Polsce preferujemy, by opieka była rodzinna” – mówiła Maląg.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Egzamin ósmoklasisty 2022 TESTY I ARKUSZE

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie nr 1119/2022 Burmistrza Miasta Mrągowo z dnia 03.02.2021 w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji Inicjatywy Lokalnej- Pomysłowe Mrą
Następny artykułPowiat wieruszowski: policjanci zatrzymali złodzieja wódki