A A+ A++

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ojciec Święty zauważył, że podobne pokusy zły duch stawia przed każdym człowiekiem. Zamykają one serce w niewoli zdobywania rzeczy, władzy i sławy. Pokusa jest trucizną namiętności, w której zakorzenia się zło.

Papież – prawdziwe szczęście polega na dzieleniu się

„Jezus zwycięsko przeciwstawia się powabom zła. Jak to czyni? Odpowiadając na pokusy Słowem Bożym, które mówi, by nie posługiwać się Bogiem, innymi osobami i rzeczami dla siebie samych, nie wykorzystywać swojej pozycji do zdobywania przywilejów – podkreślił Papież. – Prawdziwe szczęście i wolność nie polegają bowiem na posiadaniu, lecz na dzieleniu się; nie na wykorzystywaniu innych, lecz na ich miłowaniu; nie na obsesji władzy, lecz na radości służby.“

Franciszek wezwał do czujności, ponieważ pokusy często kryją się za pozornym dobrem. Przypomniał, że Jezus nigdy nie prowadził dialogu z diabłem. Wyrzucał go, jak w przypadku opętanych albo odpowiadał Słowem Bożym, nigdy swoim. Ojciec Święty zaznaczył, że nigdy nie należy wchodzić w dialog z diabłem. On jest sprytniejszy od nas. Posługuje się podstępem i przebiera się w szaty „anioła światłości” podsuwając również wzniosłe motywacje do działania.

Papież – nie wolno dialogować z pokusą

„Jeśli poddamy się jego pochlebstwom, w końcu usprawiedliwimy swój fałsz, maskując go dobrymi intencjami. Ile razy np. słyszeliśmy zdanie: «robiłem dziwne interesy, ale pomagałem biednym»; «wykorzystałem swoją pozycję polityka, rządzącego, kapłana, biskupa – ale osiągnąłem też dobre cele»; «uległem swoim instynktom, ale w końcu nikomu nie zaszkodziłem», to usprawiedliwienia. Bardzo proszę: nie czyńmy żadnych kompromisów ze złem! Żadnego dialogu z diabłem! – wzywał Papież. – Nie wolno nam dialogować z pokusą, nie wolno nam zapadać w ten sen sumienia, który każe nam mówić: «przecież to nic poważnego, wszyscy tak robią»! Spójrzmy na Jezusa, który nie dąży do kompromisów, nie wchodzi w układy ze złem. Diabłu przeciwstawia Słowo Boże, które jest mocniejsze od niego i w ten sposób zwycięża pokusy.“

Ojciec Święty zaznaczył, że okres Wielkiego Postu powinien być dla nas godziną pustyni, czasem wewnętrznego oczyszczenia, trwania na modlitwie ze Słowem Bożym, aby podjąć walkę o wolność ze zniewalającym nas złem.

Dzisiaj po południu Papież wraz z Kurią Rzymską rozpocznie rekolekcje wielkopostne, które potrwają do piątku, 11 marca.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMŚJ w Zakopanem. Skoki narciarskie: Polacy poza finałem
Następny artykułWojna w Ukrainie. Sztab generalny: siły rosyjskie starają się pozbawić Ukrainę dostępu do morza