A A+ A++

Mszana Dolna. Od października w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej trwa olimpiada społeczna „Zwolnieni z teorii”. Aktywnie działające cztery grupy weszły w zasadniczą część projektu, jaką po inicjacji i planowaniu, jest realizacja. Ten etap zakończy się w 30 marca, a autorzy projektów prześcigają się w pomysłach, jak zwrócić uwagę odbiorców na swoje przedsięwzięcia. Wszystkich jednak łączy jedna idea: „działając dla innych, uczą się dla siebie”

Uczniowie kl. 3TRp stworzyli dwa projekty, o których informacje pojawiły się w mediach zarówno lokalnych, jak i regionalnych. Liderka projektu “Dzieci i ryby” Natalia Tomaszewska wystąpiła w programie TVP Katowice „Pokój na poddaszu”. Projekt “Dzieci i ryby” jest kampanią społeczną poruszającą współczesne problemy dzieci i młodzieży. W skład zespołu wchodzą: Kinga Kania, Kaja Kolarska, Klaudia Krzysztofiak i Natalia Tomaszewska.- Odnosimy się do znanego przysłowia ,,dzieci i ryby głosu nie mają”, aby powiedzieć głośno o tym, co jest lekceważone i pomijane przez dorosłych. Dzieci i młodzież najczęściej nie wiedzą, gdzie lub boją się zasięgnąć pomocy, a my przychodzimy z przystępną alternatywą. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której każdy znajdzie zrozumienie i wsparcie. Chcemy, aby nasz projekt również uświadomił dorosłym, jak istotna jest rozmowa i okazanie wsparcia młodszym – tłumaczą autorki projektu. Ich kampania składa się ze spotu oraz serii podcastów”. Dwa pierwsze podcasty można odsłuchać na youtube, a pierwszy z nich ma już blisko tysiąc wyświetleń:

Dziewczęta potrzebują wsparcia finansowego – gdyby ktoś chciał je wesprzeć pieniężnie, lub poprzez dodanie jakiegoś produktu na aukcje podajemy link do zbiórki: https://allegrolokalnie.pl/zbiorka/dzieci-i-ryby?fbclid=IwAR30AKysEDlcQ-gTFKeBtAHEm9MzC3d_Qd0oxxZ7VEUeun3i2bzI3eayHrU. Działania tej grupy można śledzić w  social mediach: Fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100077094454868.

Drugi projekt społeczny  to  NIEZROUMIANI autorstwa uczniów również z kl 3TRp – Doroty Chromejko, Izabeli Kowalczyk, Tomasza Wilka oraz Arkadiusza Wojaciaczyka. Ma on na celu pozwolić ludziom lepiej zrozumieć osoby z zaburzeniami psychicznymi. O swoim projekcie mówią tak: „Przybliżamy problem społeczny niewiedzy i powszechnego lekceważenia chorób i zaburzeń psychicznych w naszym społeczeństwie. NIEZROUMIANI chcą edukować wszystkich z jakimi problemami osoby chore lub z zaburzeniami musza się zmagać na co dzień i pokazują, jak zachowywać się wobec takich osób. Wszystkie działania mają jeden cel – zwiększenie komfortu życia osób z zaburzeniami i chorych w naszym społeczeństwie. W głównej mierze Niezrozumiani odnoszą się do osób ze spektrum autyzmu. 

W związku z wojną na Ukrainie pojawił się post o osobach ze spektrum autyzmu w czasie wojny oraz zbiórka na rzecz Ukrainy, gdzie zebrano już ponad 1500zł. Gdyby ktoś chciał dołączyć się do zbiórki podajemy link: https://www.siepomaga.pl/niezrozumiani-ukraina

Działania tej grupy można śledzić w  social mediach: Fb: https://www.facebook.com/niezrozumiani,

Kolejne dwie grupy, tym razem z kl. 2TR to DANCE IT – WYTAŃCZ TO.  Jest to projekt, którego celem jest walka ze skutkami pandemii. Angelika Buksa, Klaudia Kozak, Alicja Niedośpiał i Małgorzata Sobuń prowadzą w szkołach podstawowych integracyjne zajęcia taneczne. Po powrocie do nauki stacjonarnej niejednokrotnie można było zaobserwować, że uczniowie mają problemy z nawiązywaniem relacji. W czasie zamknięcia w domach uczniowie żyli w dystansie społecznym, odczuwali brak kontaktów z rówieśnikami oraz narzekali na brak sportu i nudę. Dziewczęta postanowiły dać dzieciom to wszystko na raz. Prowadząc 45-minutowe zajęcia, nie tylko promują zdrowy styl życia i uprawianie sportów, ale również na nowo integrują ze sobą uczniów szkół podstawowych. Do tej pory dziewczęta przeprowadziły 10 zajęć w obu mszańskich szkołach podstawowych, w których wzięło udział ponad 250 osób. Po zdjęciach i relacjach widać, że zajęcia te sprawiają młodszym koleżankom i kolegom mnóstwo radości. Także działania tej grupy można śledzić w  social mediach: Fb:https://www.facebook.com/groups/359659732228715, Ig:danceit_wyatnczto_ Tik tok:@danceit_wytanczto

Ostatnią grupę projektową SMILE tworzą cztery uczennice z kl 2TR: Klaudia Hudomięt, Martyna Korbel, Paulina Krzan, Gabriela Zając i wraz z nimi w działania włączył się uczeń klasy 2SBa Piotr Niedźwiedzki. Pandemia wymusiła na wszystkich życie w dystansie społecznym, bardzo często u ludzi pojawiał się strach o zdrowie swoje i swojej rodziny, a izolacje nasilały lęki. Grupa ta przeprowadzając ankietę, zauważyła znaczny spadek radości z życia wśród lokalnego społeczeństwa. (Ankietę można nadal wypełnić: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCIL4G5SZAOZ0bsjO9c2wNKPbsmBzXJr652kd2Aqf6gvmmMA/viewform?fbclid=IwAR3WVe_pH4Nh3AVwgYyoZf2KKsBvXoWEwx-8C4L8zyWravr4jemBFbbtwIU). W tym celu młodzi wolontariusze przeprowadzają różne akcje, które mogą wywołać uśmiech na twarzach innych osób. Do tej pory powstała piosenka o uśmiechu, a z okazji Walentynek wszyscy uczniowie ZSTI  w swoich aż 546(!) szafkach w szatani znaleźli małe niespodzianki – kartki z miłymi napisami. Niebawem grupa SMILE zawita do uczniów zerówek w okolicznych szkołach podstawowych, aby pokazać najmłodszym, że uśmiech jest bardzo potrzebny każdemu z nas. 

Uśmiechu z grupą SMILE można szukać w mediach społecznościowych: Fb:https://www.facebook.com/SMILE-107648128423769

Szkolnym koordynatorem projektu “Zwolnieni z teorii” jest Agnieszka Sierant.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIOSENKI O MIŁOŚCI 
Następny artykułKatarzyna Piter z awansem do półfinału debla turnieju w Monterrey