Dzisiaj, 4 marca (11:30)
W Polsce największą popularnością cieszą się kiełki rzeżuchy – niezwykle cennej rośliny, którą zwykliśmy traktować głównie jako element dekoracyjny wielkanocnego stołu. To duży błąd. Zarówno kiełki rzeżuchy, jak i szeregu innych roślin, są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie do organizmu wielkiego pakietu wartości odżywczych. Jakie kiełki są najzdrowsze, kto powinien po nie sięgać i jak założyć domową hodowlę? Wyjaśniamy!
Kiełki rzeżuchy pięknie pachną i zdobią stół, ale nie warto koncentrować się jedynie na aspekcie estetycznym. Są świetnym dodatkiem do kanapek, sałatek, dań na bazie mięs i ryb. Dodają pikanterii i sprawią, że wielokrotnie zjadane potrawy nabierają zupełnie nowego wyrazu. Jednak ich największą zaletą, podobnie jak kiełków wszystkich innych roślin, jest bogactwo wartości odżywczych.
Kiełki są esencją tego, co zawiera w pełni dojrzałe warzywo. Wydaje ci się, że zyskasz więcej zjadając rzodkiewkę? Zdecydowanie nie! Kiełki rzodkiewki zawierają znacznie więcej witamin i minerałów niż ona sama. Dodatkowo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, są wolne od chemicznych dodatków, o które podejrzewane są głównie nowalijki.
Kiełkowanie roślin to świetna zabawa, do której warto zaprosić najmłodszych domowników. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, czasu ani szczególnych zdolności. Jeśli zabierasz się do kiełkowania po raz pierwszy, nie musisz kupować od razu kiełkownicy.
Doskonale sprawdzi się w tym celu zwykły litrowy słoik, kawałek gazy i gumka recepturka. To cały niezbędny do kiełkowania sprzęt, plus nasiona i woda. Możesz też użyć waty lub ligniny i założyć hodowlę analogicznie, jak w przypadku rzeżuchy.
Nasiona powinny być namoczone, najlepiej od razu w słoiku, w którym będą kiełkować, w przegotowanej i przestudzonej wodzie. Małe, jak rzeżuchy czy rzodkiewki wystarczy namaczać 5-6 godzin, duże nasiona, jak na przykład fasoli Mung potrzebują około 10 godzin. Po tym czasie zakrywamy słoik gazą i mocujemy ją przy użyciu gumki recepturki. Zlewamy wodę i odstawiamy słoik w ciepłe miejsce. Płuczemy nasiona regularnie, najlepiej 2-3 razy w ciągu doby, a po 5-6 dniach są gotowe do spożycia.
Trudno wytypować jeden rodzaj. Chcesz zyskać najwięcej? Nie ograniczaj się w wyborze, a … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS