Zwieńczeniem dwuletniej inwestycji było oddanie do użytku dwóch sal urologicznych oraz sali cięć cesarskich. Wcześniej przebudowę przeszło pięć innych sal, co znacząco podwyższa możliwości przeprowadzania zabiegów oraz komfort pacjentów i personelu lecznicy.
Pierwsza część przebudowy bloku operacyjnego w kozielskim szpitalu zakończyła się w 2021 roku, kiedy oddano do użytku sale: okulistyczną, laryngologiczną i pooperacyjną. W drugim etapie remontowane były sale: ginekologiczna, chirurgiczna i ortopedyczna. Prace zostały spowolnione przez kolejne fale epidemii koronawirusa, kiedy władze lecznicy na bieżąco musiały reagować na trudną sytuację, ale ostatecznie udało się doprowadzić je do końca. To pierwsza tak duża przebudowa boku operacyjnego od 1997 roku.
– Podnosimy standard medyczny i możliwości świadczenia usług dla mieszkańców naszego powiatu, jak i ościennych gmin i powiatów. Kozielski szpital jest jednym z głównych filarów zabezpieczenia szpitalnego na terenie Opolszczyzny obok Opola i Nysy. Ta inwestycja powoduje, że nasza pozycja na rynku medycznym rośnie – komentuje starosta Paweł Masełko.
Wicestarosta powiatu Józef Gisman wskazuje, że zakończenie inwestycji zbiega się w czasie z odmrożeniem szpitala, co pozwala powrócić do zaplanowanych zabiegów, wstrzymywanych z chwilą nasilenia się pandemii w kraju.
Ostatni etap prac remontowych pochłonął ponad 600 tysięcy złotych, szpital w całości sfinansował zadanie z własnych środków. – Oddajemy trzy sale bloku operacyjnego, dzięki czemu wszystkie osiem sal ma jednakowy, wysoki standard. Poprzedni remont miał miejsce w 1997 roku, więc tak naprawdę zakończona inwestycja jest kamieniem milowym w stosunku do tego, co było wcześniej. Oddajemy dwie sale urologiczne, w tym salę endoskopową, a także salę cięć cesarskich – wylicza dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.
Nowy standard na bloku operacyjnym odczują zarówno pacjenci, jak i pracujący na nim personel. – Nowoczesna urologia jest zależna od nowoczesnego sprzętu. Większa przestrzeń i usprawnienie komunikacji między salami pozwoli nam operować wygodniej i z lepszą jakością oraz komfortem dla pacjenta – mówi Michał Pułtorak, kierownik oddziału urologicznego i onkologii urologicznej, dodając: – Kiedyś zabiegi urologiczne wiązały się z otwieraniem brzucha, w chwili obecnej minimalizujemy uraz dla pacjenta. Dzięki temu mamy większe możliwości oddziałowe, pobyty na oddziale skracają się.
Władze powiatu i szpitala deklarują dalszą modernizację lecznicy. Najważniejszą inwestycją, przed którą stoi szpital, ma być jego rozbudowa, która pozwoli na umiejscowienie wszystkich szpitalnych oddziałów w budynku głównym. Realizacja zadania jest uzależniona od możliwości pozyskania środków zewnętrznych, powiat liczy tu na środki z Polskiego Ładu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS