A A+ A++

R e k l a m a

Oprócz warunków klimatycznych i nawodnienia, a także ochrony roślin, o wysokości plonów oraz ich jakości decyduje oczywiście rodzaj gleby. Na jakim podłożu należy uprawiać poszczególne gatunki zboża, aby odnieść najlepsze rezultaty? Jakie przedplony mogą się do nich przyczynić?

Uprawa pszenicy

Pszenica należy do zbóż, które charakteryzują się wysokimi wymaganiami dotyczącymi podłoża. Najlepsze rezultaty przynoszą uprawy na kompleksach pszennych oraz na kompleksach żytnich bardzo dobrych. Podłoże powinno charakteryzować się odczynem PH zbliżonym do obojętnego, przy czym optymalne wynosi 6,5. Pszenica lubi gleby bogate w jony wapnia, ale za to rośnie gorzej przy nadmiarze jonów manganu i glinu. Jak wiadomo uprawa zboża jest bardziej efektywna przy odpowiednich przedplonach. Dla pszenicy takimi są między innymi rzepak, len, kukurydza i groch.

Uprawa żyta

Żyto nie posiada wysokich wymagań, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Oprócz tego wykazuje dobrą tolerancję na podłoże o lekko kwaśnym pH, podobnie jak na jony glinu oraz manganu. Optymalnymi przedplonami dla żyta są grubonasienne rośliny bobowate, owies oraz ziemniaki uprawiane na oborniku.

Uprawa owsa

Owies dobrze radzi sobie na glebach kompleksów żytnich, a także kompl … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert dla Ukrainy w Ciechanowie
Następny artykułPolonia Bytom zwolniła pięciu Rosjan. Nie chcieli potępić Putina