A A+ A++

To bardzo charakterystyczny element godła, które z pewnością wielu z Was kojarzy. Gmina Moszczenica prezentuje swój herb w wielu miejscach, m.in. na przystankach autobusowych. Jakie jest jego znaczenie?

 

Urzędowy opis jest bardzo tajemniczy

Jak czytamy na stronie gminy Moszczenica, jej herb wygląda następująco:

W polu błękitnym, na podwójnym nawiązaniu srebrnym takiż szkaplerz o skrajach złotych, przewieszony przez skrzyżowane wiosło z włócznią również złote.

 

Herb gminy Moszczenica i jego znaczenie

Wyjaśnienie znajdujemy na stronie urzędowej. Autorem opracowania historyczno-heraldycznego oraz uzasadnienia herbu był Włodzimierz Chorązki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a projekt graficzny przygotowany został przez Alfreda Znamierowskiego z warszawskiego Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego.

Żeby zrozumieć sens całości symboliki heraldycznej Moszczenicy, musimy się cofnąć w czasie o niemal 1000 lat. Dzisiejsza Moszczenica składała się dawniej z dwóch części: Moszczenicy Polskiej i Moszczenicy Niemieckiej. Aktu lokacji Moszczenicy Polskiej dokonał król Kazimierz Wielki w 1348 roku.

Ważna jest także Staszkówka: data aktu lokacji tej miejscowości nie jest pewna, ale prawdopodobnie jest starsza od Moszczenicy.

Obydwie wioski należały do dóbr królewskich i były częścią klucza dóbr starostwa niegrodowego w Libuszy. Ono podlegało zaś starostwu grodowemu w Bieczu (powiat biecki).

Zarówno współczesna Moszczenica jak i Staszkówka miały na swoich terenach kościoły parafialne. Patronem kościoła w Staszkówce niezmiennie od XIV wieku, był św. Wojciech Biskup Męczennik. To właśnie od niego gminnym herbie znalazły się wiosło i włócznia.

 

Wiosło i włócznia – symbole śmierci męczeńskiej św. Wojciecha

Wiosło

W czasie misji głoszenia ewangelii na Pomorzu biskup Wojciech miał zrezygnować z żołnierskiej asysty, by swoim działaniom nie nadawać charakteru działań wojennych. W pewnej chwili otoczył go krąg złorzeczących. Jedna z osób niechętnych Wojciechowi uderzyła go w plecy wiosłem. Uderzenie miało być tak silne, że biskupowi brewiarz wypadł z rąk. Akt ten stał się symbolem sprzeciwu Prusów wobec chrystianizacji. Chociaż biskup zaczął się uciekać, Prusowie ruszyli za nim.

Włócznia

Prusowie zaatakowali św. Wojciecha i przebili jego ciało sześcioma włóczniami. Głowę odcięli i nadziali na żerdź. Ciało zostało wykupione przez polskiego króla, Bolesława Chrobrego za złoto: ile ważyło ciało, tyle złota mieli dostać wydający … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTesty autobusu wodorowego w Jaworznie
Następny artykułBadania DNA potwierdziły, że ciała znalezione koło Romanowa to Aleksandra i jej córka Oliwia