Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy przekazało, że otrzyma w ramach pomocy UE 70 myśliwców MiG-29 i Su-25, w tym z Polski. Doniesieniom tym zaprzeczył we wtorek 1 marca prezydent Andrzej Duda.
Według wpisu opublikowanego przez Radę Najwyższą Ukrainy Kijów miał otrzymać 28 MiG-29 od Polski, 16 MiG-29 i 14 Su-25 od Bułgarii i 12 MiG-29 od Słowacji. Doniesieniom tym zaprzeczył ostatecznie prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
– Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie (…). NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie różnostronnej pomocy, przede wszystkie humanitarnej natomiast nasze samoloty w tej chwili na Ukrainę nie latają – powiedział prezydent Polski.
MiG-29 skuteczne przeciwko Rosjanom
MiG-29 to wywodzące się z lat 70. myśliwce konstrukcji radzieckiej. Chociaż są to leciwe maszyny, wciąż mogą być groźne na polu bitwy. Świadczy o tym fakt, że według przekazów strony ukraińskiej piloci tych samolotów zestrzeliwują znacznie nowsze rosyjskie Su-30 i Su-35. MiG-29 jest myśliwcem odrzutowym, mogącym rozwijać maksymalną prędkość ok. 2445 km/h.
USA zwiększają pomoc wojskową. Ukraina otrzyma kolejne Javeliny
Zasięg maszyny wynosi 1750 km, ale można go zwiększyć do 2100 km, jeśli zastosuje się dodatkowy zbiornik paliwa. MiG-29 korzysta z radaru S-29 Topaz, a na jego uzbrojenie składają się m.in. pociski powietrze-powietrze R-27 Wympieł oraz działko GSz-301.
Su-25 – latający czołg
Su-25 to dwusilnikowy samolot szturmowy opracowywany w latach 70. przez biuro Suchoja. Prototyp został oblatany w 1975 r., a pięć lat później rozpoczęto produkcję seryjną maszyny. Su-25 jest silnie opancerzony, stąd dorobił się przydomka “latający czołg”. Maszyna została zaprojektowana z myślą o precyzyjnych atakach na cele naziemne. Su-25 został wyposażony w dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz, które pozwalają mu się rozpędzić do 950 km/h.
Niemiecka pancerna pięść 3.0 w drodze na Ukrainę. Rosyjskie czołgi będą bez szans
Samolot posiada trójpodporowe podwozie oraz pojedyncze koła niskociśnieniowe, które pozwalają mu operować na lotniskach gruntowych. Dzięki tym rozwiązaniom Su-25 jest w stanie startować i lądować w najtrudniejszych warunkach. Maszyna została wyposażona w dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm (jego szybkostrzelność to 3000 poscisków/min.).
Na 10 węzłach uzbrojenia przenoszone są ważące łącznie ponad 4,3 t bomby, nakierowane pociski rakietowe, zasobniki bombowe KMGU-2, kierowane pociski rakietowe Ch-25ML i Ch-29L oraz zasobniki strzeleckie SPPU-22-01 i UPK-23-250.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS