A A+ A++

“Będzie określona krótka ścieżka. Osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I będzie taka osoba miała prawo także do korzystania ze świadczeń” – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Jak zaznacza: bardzo ważne jest wsparcie w czasie wojny obywateli Ukrainy.

“Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny” – podkreśliła szefowa MRiPS. ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na “długofalowe wsparcie” obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

“Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy” – poinformowała Marlena Maląg.

RZĄDOWA STRONA ZE SZCZEGÓŁAMI POMOCY DLA UKRAIŃCÓW W POLSCE

Jednocześnie – jak mówiła minister- działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19- 524, centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

“Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji” – tłumaczyła minister.

“Data ważności 2015 rok”. Przeterminowane racje żywnościowe rosyjskich żołnierzy

MSWiA: Udzielamy schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone, bez względu na jej narodowość

Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone – bez względu na jej narodowość; dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną są też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw – przekazało we wtorek MSWiA.

Wtorek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Do Polski wjechało do tej pory prawie 380 tys. osób z tego kraju, w tym tylko w poniedziałek – ponad 100 tys.

We wtorkowym komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że do Polski wpuszczane są “wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym”.

“Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone – bez względu na jej narodowość. Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw” – czytamy w oświadczeniu.

MSWiA podkreśliło, że wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. “Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające” – dodano.

Ministerstwo zapewniło, że “żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce, nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną”.

Anonymous na cyberwojnie z Rosją. Można “recenzować” rosyjskie restauracje

Anonymous na cyberwojnie z Rosją. Można "recenzować" rosyjskie restauracje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w Łagiewnikach. Zablokowany pas ruchu
Następny artykułPark Narodowy 'Bory Tucholskie' zaprasza do udziału w konkursie