Częstochowa i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej będą współpracować, aby pomóc Ukraińcom, którzy uciekną z kraju objętego wojną do Częstochowy. Przy ulicy Ogrodowej powstał punkt, w którym będą przyjmowani Ukraińcy. W Urzędzie Miasta działa informacja, w której rodziny z Ukrainy mogą się dowiedzieć, jak mogą uzyskać pomoc. Decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej w Caritasie.
– Moją najważniejszą intencją jest to, aby poruszyć ludzkie serca. Tym ludziom trzeba pomóc – mówił ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritasu. – Już wczoraj rozpoczęliśmy robocze prace, aby nie tworzyć dwóch podmiotów, bo w jedności siła.
Urząd Miasta w Częstochowie ma koordynować całą akcję i odpowiadać za wysyłanie informacji do wojewody, a poprzez wojewodę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Caritas będzie organizować samą pomoc, polegającą na zbiórce darów przekazywanych do parafii, a także pomoc w zakwaterowaniu ukraińskich rodzin, które przyjadą do Częstochowy.
Ks. Marek Bator poinformował, że w akcję protestu chce zaangażować szkoły i przedszkola, aby dzieci przygotowywały listy i prace sprzeciwiające się wojnie. Mają one zostać wysłane do Ambasady Rosyjskiej.
Tak naprawdę potrzebne jest wszystko: żywność, leki, środki czystości, ręczniki, bandaże, komsetyki, śpiwory, koce i pieniądze, aby w Ukrainie mieszkańcy mogli kupić jedzenie. Organizatorzy zbiórek apelują jedynie o to, żeby nie przekazywać odzieży, a jeżeli już ktoś się na to zdecyduje, to aby to była odzież nowa, opisana rozmiarem i informacją, czy to ubranie dla chłopca czy dziewczynki.
Ks. Marek Bator zaapelował również o pomoc w znalezieniu lokum dla ukraińskich rodzin, aby mogły one zamieszkać w Polsce. – Ich intencją nie jest pozostanie w Polsce, a powrót do swojego kraju – mówił ks. Marek Bator.
– Mamy to szczęście, że w naszym mieście działa wiele organizacji pozarządowych, które niosą pomoc ludziom – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując za pomoc ks. Markowi Batorowi, Caritasowi, Archidiecezji Częstochowskiej oraz wszystkim organizacjom pozarządowym.
Jak podkreślał prezydent, rząd i samorządy współpracują przy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki współpracy miasta i Caritasu, przy ulicy Ogrodowej powstanie wspólny punkt, który będzie odpowiadał za przyjmowania Ukraińców i ich dalsze pokierowanie oraz zakwaterowanie. W Urzędzie Miasta przy ulicy Waszyngtona uruchomiono specjalny punkt informacji, w której będą udzielane informacje rodzinom przyjeżdżającym do Częstochowy.
– Chcielibyśmy pomóc w pierwszej kolejności miastom, z którymi współpracujemy, ale wszystko będzie dzielone na szczeblu centralnym – mówił prezydent Częstochowy.
Radna Monika Pohorecka mówiła o akcji „Kobiety z Częstochowy dla kobiet z Ukrainy” i zaapelowała o przekazywanie wszystkich środków czystości i kosmetyków, które są niezbędne dla kobiet. Jak podkreślała radna, to właśnie kobiety i dzieci są w głównej mierze ofiarami tej wojny. – Prosimy o pomoc na miarę możliwości każdego. Przyda się nawet niewielka paczka z konkretnymi kosmetykami – podkreślała Monika Pohorecka.
Koordynatorką punktu przy ulicy Ogrodowej będzie Sofia Miezientseva, Ukrainka, która mieszka w Częstochowie i pracuje jako wolontariuszka Caritas. – Dla mnie wojna zaczęła się w 2014 roku. Byłam wtedy wolontariuszką w Caritas. Tym razem też zgłosiłam się do pomocy, bo wiem, że jest takie zapotrzebowanie. Dla mnie ważne jest to, aby moi rodacy poczuli się jak w domu. Wielu obywateli Ukrainy boi się, że nie zostaną zrozumieni w Polsce. Zawsze podkreślam, że jesteśmy tutaj, aby służyć pomocą. Będę do dyspozycji niemal przez całą dobę – podkreśla Sofia Miezientseva.
W konferencji prasowej wziął również udział ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Religijnej Misji “Caritas-Spes-Odessa” Odessko-Symferopolskiej, który opowiadał o obecnej sytuacji na Ukrainie. Jego historię przybliżymy wkrótce w serwisie www.dziennikzachodni.pl.
diecezji Kościoła Rzymsko-katolickiego
Згiдно затвердженої в країні процедури бiженцi, перщ за все, повинні подзвонити на загально польську інфолінію (+48 226481111; +48 604932969; +48 505700701) або звернутися до одного з пунктів прийому, де отримають необхідну інформацію.
У випадку скерування до міста Ченстохова, біженці повинні прибути до «Пункту прийому та направлення на тимчасове проживання», що знаходиться у Ченстохові за адресою: вул. Ogrodowa 24/44 (Карітас Ченстоховської архиєпархії).
Після прибуття біженці заповнюють відповідні документи – картку, що складається з частини А та частини Б.
У пункті прийому біженці отримають їжу та пакет з необхідними миючими засобами (так званий стартовий пакет).
Після виконання всіх формальностей (перевірки та підписання картки працівником Управління та залишення її частини А) біженці направляються до місця проживання – вони будуть перевезені засобами зв’язку, організованими Службою пункту прийому.
Після прибуття до закладу поселення біженець залишає на рецепції і частину Б картки, яка є підставою для його проживання.
По карткам (частина Б), залишеним на рецепції закладу, щодня буде вивірятися список людей, які поселяються мерією; списки надсилатимуть до Urzędu Wojewódzkiego ( Воєводського Управління).
Біженці матимуть повний пансіоном у відповідних закладах.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM opracował procedurę dotyczącą zakwaterowania w Częstochowie osób z Ukrainy.
1. Uchodźca – zgodnie z przyjętą w kraju procedurą – powinien w pierwszej kolejności zadzwonić na ogólnopolską infolinię (nr +48 226481111, +48 604932969,+48 505700701) lub zgłosić się do jednego z punktów recepcyjnych, gdzie otrzyma pomocne informacje.
2. W przypadku skierowania do miasta Częstochowy uchodźcy powinni zgłosić się do „Punktu przyjęcia i skierowania do tymczasowego miejsca zakwaterowania” zlokalizowanego w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 24/44 (Caritas Archidiecezji Częstochowskiej).
3. Po przybyciu uchodźca wypełnia stosowne dokumenty – kartę składającą się z części A i części B.
4. W punkcie przyjęcia uchodźcy będą mogli otrzymać posiłek oraz paczkę z niezbędnymi środkami czystości (tzw. pakiet startowy).
5. Po dopełnieniu wszelkich formalności (weryfikacji i podpisaniu przez pracownika Urzędu karty i pozostawieniu jej części A) uchodźcy są kierowani do miejsca zakwaterowania – będzie istniała możliwość przetransportowania ich środkami komunikacyjnymi organizowanymi przez punkt.
6. Po stawieniu się w miejscu zakwaterowania uchodźca zostawia w recepcji część B karty, która jest podstawą do jego zakwaterowania.
7. Na podstawie pozostawianych kart w recepcji obiektu weryfikowana będzie lista osób zakwaterowanych przez Urząd Miasta. Lista będzie codziennie przekazywana do Urzędu Wojewódzkiego.
8. W wytypowanych obecnie obiektach uchodźcy będą mieli zapewnione pełne wyżywienie.
Wideo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS