A A+ A++

Stało się! Drżyjcie piraci drogowi! Supernowoczesny żółty fotoradar na tzw. zakręcie idiotów na DTŚ w Rudzie Śląskiej już działa i od dziś – 28 lutego – robi zdjęcia! Choć wyróżnia go kolor, nie przypomina typowych żółtych budek, jakie robią zdjęcia piratom na polskich drogach.

Jak poinformował dziś Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej – Długo to trwało, ale w końcu się udało. Fotoradar na słynnym „zakręcie mistrzów” na DTŚ już działa! Właśnie podpisaliśmy protokół odbioru urządzenia, które od dzisiaj rejestruje kierowców przekraczających dozwoloną prędkość w tym miejscu. Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w internecie wyczynów kolejnych “mistrzów kierownicy” w tym miejscu.

Zobacz galerię(8 zdjęć)

Nie wygląda jak typowa „żółta budka” z fotoradarem wewnątrz, jakie widać najczęściej przy polskich drogach. Miasto Ruda Śląska zainwestowało bowiem w bardzo nowoczesne urządzenie, które ma siać postrach wśród piratów drogowych na słynnym „zakręcie idiotów” na DTŚ. Fotoradar firmy Zurad, jest bardzo nowoczesnym urządzeniem. Początkowo miasto przymierzało się do zakupu najnowocześniejszego fotoradaru tej firmy Fotorapid Pro, ostatecznie Ruda Śląska kupiła Fotoradar CF.

Może jednocześnie mierzyć prędkość na czterech pasach ruchu. Dokumentuje wykroczenia zarówno w formie zdjęć jak i wideo. Może się łączyć z różnego rodzaju bazami danych. Jak zapewnia producent, pomiar prędkości odbywa się z dokładnością do plus minus jednego kilometra.

Urządzenie namierzy przekroczenie prędkości do 320 km/h. Można w nim ustawić na przykład oddzielne ustawienia ograniczeń prędkości dla poszczególnych pasów ruchu. Każde wykroczenie jest nagrywane i dokumentowane zdjęciowo. Fotoradar robi kilka zdjęć jednocześnie na kilku pasach ruchu. Urządzenie ma funkcję rozróżniania samochodów osobowych od ciężarowych i w związku z tym możliwość ustawiania różnych prędkości dozwolonych dla tych typów pojazdów. Może mierzyć odległości pomiędzy pojazdami, automatycznie koryguje limity prędkości obowiązujące w dzień i w nocy, daje administratorowi podgląd wideo aktualnej sytuacji drogowej z możliwością rejestracji. Urządzenie daje też możliwość rejestrowania danych statystycznych, a w szczególności liczby pojazdów przejeżdżających czy liczby pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość. Jak zapewnia producent urządzenie jest także odporne na zakłócenia pracy przez antyradary.

Jak zapewnia producent, aparat rejestruje tablice rejestracyjne aut i może, dzięki połączeniu się z innymi bazami danych, zostać użyte np. do poszukiwania aut skradzionych, można będzie sprawdzić czy konkretne auto przejeżdżało monitorowanym odcinkiem.

Jeden z najnowocześniejszych w kraju fotoradarów stoi już pr…

Choć fotoradar jest własnością gminy, to praktycznie jej rola sprowadziła się do jego zakupu i zainstalowania, podłączenia do wymaganych instalacji technicznych. Urządzeniem będzie bowiem administrowała Główna Inspekcja Transportu Drogowego.

Wideo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułІнформація для громадян України / Informacja dla obywateli Ukrainy
Następny artykułPowraca stacjonarna i bezpłatna pomoc prawna