Gazprom dodał, że zamówienia na niedzielę wynoszą 107,5 mln metrów sześciennych gazu.
W czwartek, kilka godzin po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że dostawy gazu z kierunku wschodniego odbywają się bez zakłóceń.
PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie realizacji dostaw gazu do polskiego systemu przesyłowego – zaznaczyła spółka, podkreślając, że obecnie dostawy z kierunku wschodniego są realizowane zgodnie ze składanymi nominacjami.
PGNiG odbiera gaz z kierunku wschodniego na mocy kontraktu jamalskiego. Umowa ta wyznacza trzy punkty odbioru: na gazociągu jamalskim, na granicy z Białorusią w punkcie Wysokoje, oraz na granicy z Ukrainą w punkcie Drozdowicze.
Jak podkreśliło PGNiG, spółka pobiera gaz nie tylko od Rosjan, ale również ze źródeł z innych krajów oraz z zasobów krajowych.
Prezes PGNiG Paweł Majewski podkreślił, że spółka ma również zarezerwowaną zwiększoną przepustowość w terminalu LNG w Świnoujściu.
Myślę, że gazu dla gospodarstw domowych na pewno nie zabraknie – powiedział w sobotę w RMF FM prezes PGNiG Paweł Majewski.
Jak poinformował portal energetyka24.com, gaz w polsko-niemieckim odcinku gazociągu płynie na wschód od 21 grudnia, ponieważ odbiorcy w Polsce korzystali z zapasów magazynowych z Niemiec, zamiast kupować więcej rosyjskiego gazu po wysokich cenach.
Portal dodał, że przepływy w kierunku zachodnim w punkcie pomiarowym Mallnow wynosiły 6,5 mln kilowatogodzin na godzinę przez około osiem godzin w nocy, zanim wznowiono dostawy zwrotne.
Gazprom na codziennych aukcjach rezerwuje przepustowość gazociągu. Jak na razie nie złożył zamówienia na luty i marzec na aukcjach miesięcznych.
Rosja zwiększyła również dostawy do Europy przez Ukrainę, ponieważ wzrost cen spowodował, że zakup rosyjskiego gazu rurociągowego stał się tańszy niż zakup na rynku spotowym – twierdzą analitycy Refinitiv cytowani przez energetyka24.com.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS