Wykształcenie dietetyka
W Polsce zawód dietetyka nie jest uregulowany prawnie, stąd też ten tytuł stosują zarówno absolwenci kierunku dietetyka jak i osoby, które swoją wiedzę opierają na kilkudniowym kursie. Poziom wykształcenia jest tu niezwykle istotny. Harmonogram studiów dietetycznych składa się nie tylko z nauki tworzenia jadłospisów, ale także licznych przedmiotów związanych z dietoterapią w konkretnych jednostkach chorobowych, technologią żywności i fizjologią człowieka. Zakres wiedzy omawiany na kursach obejmuje jedynie niewielką część tego co przekazywane jest w trakcie kilku lat studiów. W związku z powyższym zanim zdecydujesz się na danego dietetyka zorientuj się gdzie zdobywał swoją wiedzę.
Specjalizacja dietetyka
Dietetyka i żywienie człowieka to bardzo rozległa nauka, która uwzględnia zarówno żywienie dzieci, osób geriatrycznych, w poszczególnych jednostkach chorobowych czy w redukcji masy ciała lub w sporcie. Każdy specjalista ma dziedzinę w której czuje się najlepiej. Przed wyborem gabinetu dietetycznego zastanów się jaki jest Twój główny cel wizyty u dietetyka. Być może jesteś na diecie wegańskiej i zależy Ci na specjaliście, który nie tylko prawidłowo zbilansuje Twoją dietę, ale także zaproponuje smaczne sprawdzone przepisy roślinne. Może potrzebujesz pomocy z żywieniem dziecka, które jest niejadkiem? W tym przypadku sprawdzi się dietetyk nie tylko z wiedzą, ale także odpowiednim podejściem do dzieci. Zapoznaj się z opisem specjalisty i zweryfikuj w jakim zakresie dietetyki prowadzi współprace. Warto już przed pierwszą wizytą poinformować jaki jest cel wizyty – dzięki temu specjalista już na samym początku będzie mógł określić, czy może Ci pomóc w danym zakresie.
Sposób prowadzenia współpracy dietetycznej
Przed umówieniem się na wizytę dopytaj o przebieg współpracy. Czy po pierwszej wizycie otrzymujesz gotowy jadłospis czy może wskazówki dietetyczne i zalecenia? Zastanów się czy wolisz, by Twój dietetyk dokładnie wskazywał Ci co masz jeść, czy może sam wolisz komponować swoją dietę w oparciu o zalecenia/wskazówki. Jeżeli dietetyk przed wizytą prosi o uzupełnienie wywiadu żywieniowego, zapoznaj się z nim i zwróć uwagę na to czy pytania są bardzo szczegółowe lub może mają na celu ustalenie jedynie podstawowych informacji. Im więcej szczegółowych pytań tym większa szansa, że dietetyk w jak największym stopniu dopasuje jadłospis do Twoich potrzeb. Zorientuj się też czy dietetyk tworząc plan żywieniowy uwzględnia aspekt ekonomiczny. Przygotowana dieta nie powinna nadwyrężać Twojego portfela, dlatego zwróć uwagę czy w ankiecie żywieniowej znajdują się pytania dotyczące domowego budżetu na artykuły spożywcze.
Chwytliwe hasła reklamujące gabinet dietetyczny
Jeżeli dietetyk reklamuje swoje usługi obiecując spektakularną utratę kilogramów w krótkim czasie, to znak, że powinieneś zachować czujność. Zdrowy spadek masy ciała powinien mieścić się w zakresie 0,5-1 kg tygodniowo. Osoba obiecująca błyskawiczne efekty najprawdopodobniej zaoferuje Ci dietę bardzo restrykcyjną, która co prawda może przynieść szybką utratę niechcianych kilogramów, ale jednocześnie pogorszy stan Twojego zdrowia lub przyczyni się do powstania „efektu jo-jo”. Wystrzegaj się także osób które swoją praktykę opierają na modnych dietach odchudzających, eliminujących daną grupę produktów spożywczych (np. dieta bezglutenowa). Utrata nadmiernej masy ciała możliwa jest wyłącznie poprzez wygenerowany deficyt energetyczny, a nie poprzez wykluczenie konkretnego produktu z jadłospisu.
Wiedząc już na co zwracać uwagę przy wyborze dietetyka, odpowiedniego specjalistę z łatwością znajdziesz za pośrednictwem wyszukiwarki dietetyków dostępnej na stronie Kcalmar.com.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS