Do Pabianic przyjechało urządzenie imitujące ludzkie płuca, które będzie sprawdzać czystość powietrza w naszym mieście. Ustawione zostało przed kościołem Chrystusa Króla na Zatorzu.
Akcja została zorganizowana przez Polski Alarm Smogowy, który kolejny raz rozpoczyna kampanię zatytułowaną „Zobacz czym oddychasz”.
– Kampania trwa już trzeci sezon – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – Łącznie po Polsce jeździ już 6 takich instalacji, które w tym sezonie staną w 46 miejscowościach na terenie całej Polski. Pomysł na takie urządzenie powstał w Indiach, gdzie jedna z organizacji pozarządowych testowała coś podobnego. Uznaliśmy, że to doskonały pomysł i w nieco zmienionej formie instalacje jeżdżą teraz po naszym kraju.
Makieta przypominającą zarys płuc wykonano z półprzepuszczalnego, białego materiału. Z tyłu, za każdym „płucem” zainstalowano wentylator. Zanieczyszczenia z powietrza osadzają się na tkaninie, która po kilku dniach, w przypadku złej jakości powietrza, zaczyna zmieniać kolor.
Po tym okresie „płuca” bywają szare, grafitowe, lub nawet czarne – tłumaczy Piotr Siergiej – Ten eksperyment ma za zadanie pokazać ludziom, czym oddychają i uświadomić im, że trzeba zrobić wszystko, aby z miast poznikały kopciuchy. Ogólnie w tym sezonie nie jest źle, ale zawdzięczamy to głównie pogodzie, a zwłaszcza gwałtownym wiatrom. Problem jednak wraca gdy pogoda się uspokaja.
Działacze Polskiego Alarmu Smogowego do swoich racji postanowili przekonywać włodarzy naszego miasta. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, a do „okrągłego stołu” zaprosili między innymi Prezydenta Grzegorza Mackiewicza, wiceprezydent Aleksandrę Jarmakowską-Jasiczek, czy komendanta Straży Miejskiej Tomasza Makrockiego.
Chcemy debatować o działaniach antysmogowych w Waszym mieście i zaproponować własne rozwiązania, które sprawdzają się gdzie indziej – mówi rzecznik PAS – Na pewno będziemy rozmawiać o głównej przyczynie smogu, czyli paleniu w starych piecach domowych. Musimy robić wszystko, aby z roku na rok poprawiać jakość powietrza.
Tymczasem mobilne płuca na Zatorzu postoją jeszcze około 6 dni. Kolejny miejscem testowym będzie parking Tkalni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS