A A+ A++

Jak wynika z badań, blisko połowa Polaków skarży się na zaburzenia snu. Tymczasem jego odpowiednia ilość i jakość jest, obok zdrowej diety i aktywności fizycznej, jednym z najważniejszych czynników determinujących nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Jakie ułożenie ciała w trakcie snu sprzyja pełnej regeneracji organizmu, a które pozycje są niekorzystne dla zdrowia? I jakie są konsekwencje spania w niedogodnych pozycjach? Wyjaśniamy!

Sen kluczem do lepszego życia

Sen, tak jak oddychanie i odżywianie, jest nam niezbędny do życia. Ważna jest nie tylko ilość przespanych godzin, ale też ich jakość. Jedni zasypiają niemal natychmiast, ledwie przyłożą głowę do poduszki, innym problemy ze snem dosłownie “spędzają sen z powiek”.

Dzięki pogłębionym badaniom, wiemy już dużo o czynnikach, które mają wpływ na lepszą jakość snu. Dla osób cierpiących na bezsenność, sprawą oczywistą jest konieczność ograniczania dostępu do niebieskiego światła, korzystanie z technik relaksacyjnych w godzinach wieczornych, picie wyciszających naparów ziołowych, wietrzenie sypialni, korzystanie z aromaterapii i spanie nago. Nieskrępowane piżamą czy koszulą nocną ciało lepiej wypoczywa. Nie mniejsze znaczenie dla lepszej jakości snu i regeneracji ciała ma wybór pozycji do spania.

Jaka jest najlepsza pozycja do snu?

Podobnie jak w przypadku diety czy aktywności fizycznej, tak i w kwestii wyboru pozycji do snu, nie ma jednego, uniwersalnego wyboru. Wiadomo jednak, że samo ułożenie ciała może mieć ogromny wpływ na jakość snu i samopoczucie po przebudzeniu. Równie ważny jest dobrze dobrany materac i poduszka. Czynników warunkujących jakość snu jest naprawdę dużo.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wady kręgosłupa i choroby przewlekłe mogą wymagać specjalnych zaleceń w kwestii doboru pozycji do snu. Najlepiej omówić to ze specjalistą.

Choć nie ma złotej recepty, są dwie pozycje, które dla większości z nas będą korzystne. Jest też taka, z której najlepiej zupełnie zrezygnować. I od niej zacznijmy.

Unikaj spania na brzuchu!

Spanie na brzuchu to zdecydowanie najgorszy wybór. Śpiąc na brzuchu mocno uciskamy narządy, co może mieć szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Może skutkować cofaniem treści żołądkowej, refluksem czy zgagą. Ta pozycja jest również bardzo niekorzystna dla kręgosłupa, zwłaszcza szyjnego, a także płuc. Spanie na brzuchu jest częstą przyczyną bólów głowy i niedotleniania. Jaka pozycja będzie lepsza?

Korzyści ze spania na plecach

Spanie na plecach jest zdecydowanie najzdrowsze dla kręgosłupa. Pozwala odciążyć kark i mięśnie. W tej pozycji swobodnie oddychamy i nie uciskamy narządów, dzięki czemu krew swobodnie krąży, a to przyczynia się do lepszego dotlenienia wszystkich komórek ciała. Dzięki spaniu na plecach zmniejszamy ryzyko drętwienia kończyn i bólów głowy. Ważny jest oczywiście dobór poduszki – nie powinna być zbyt wysoka. To pozwoli odciążyć kark, rozluźnić mięśn … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatni szansa, by zgłosić swoją pracę
Następny artykułWojna w Ukrainie: Karabin zamiast aparatu