A A+ A++

Napięta sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej powoduje, że wiele aktywów jest pod presją. Inwestorzy zastanawiają się więc gdzie kierować kapitał. Na rynku akcji może dochodzić do turbulencji, ale zdaniem analityków złoto czy ropa mogą w obecnej sytuacji zyskiwać. Gdzie eksperci widzą jeszcze okazję?

Czytaj więcej

NFT (non-fungible token, czyli niewymienialny token) każdy może zrobić sobie sam na jednej z ogólnie

Wahania na giełdach

Ostatnie tygodnie na rynku akcji są niespokojne. Globalne indeksy traciły na fali informacji ze Wschodu. Część analityków nie liczy na regularną wojnę, ale przyznaje, że napięcia będą trwać.

– Przemawia do mnie zdanie dużej grupy ekspertów, że otwartej agresji Rosji na Ukrainę i zajęcia znacznej części jej terytorium nie będzie. Bilans ryzyk jest bowiem niekorzystny dla Moskwy, a potencjalne sankcje mogłyby znacząco zaszkodzić rosyjskiej gospodarce. Posiłkując się tą samą wiedzą ekspertów, zakładam natomiast, że napięta sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej, a tym samym relacje Rosji z Zachodem, będą utrzymywać się przez długie miesiące – tłumaczy Marcin Kiepas, analityk Tickmill. Dodaje, że powyższe założenie powoduje, że nie oczekuje on bardzo gwałtownych spadków na europejskich giełdach, jakie miałyby miejsce w przypadku otwartej agresji. Ale utrzymujące się ryzyko geopolityczne powinno jeszcze przez kilka tygodni mieć negatywny wpływ na akcje.

Analitycy DI Xelion w raporcie dotyczącym potencjalnego wpływu konfliktu na Ukrainie na rynki wskazali, że inwestorzy, którzy zakładają rozpoczęcie wojny, mogą rozważyć znaczącą lub całkowitą redukcję zaangażowania w akcje rosyjskie oraz polskie.

Czytaj więcej

Surowce pod lupą

Jak stwierdzili niedawno analitycy banku Goldman Sachs, ropa i złoto są najlepszą dywersyfikacją przed zawirowaniami geopolitycznymi.

– Chociaż wiele towarów jest zasadniczo narażonych na wydarzenia na Ukrainie, uważamy, że ropa i złoto stanowią najczystsze zabezpieczenie przed tym geopolitycznym ryzykiem – dodali.

Oba te surowce są w ostatnim czasie na celowniku kupujących. Większość aktywów na rynkach finansowych, licząc od początku roku, wypracowała ujemne stopy zwrotu, ale nie złoto i ropa. Królewski metal zdrożał w tym roku o blisko 4 proc., a jego cena przekroczyła w tym tygodniu 1900 dol. za uncję, po raz pierwszy od czerwca 2021 r. Z kolei notowania ropy Brent wzrosły w tym tygodniu do ponad 99 dol. za baryłkę.

Sytuacja może się także odbić na surowcach rolnych. Jak przyznaje Alan Holland, założyciel firmy Keelvar zajmującej się dystrybucją żywności, Ukraina jest uważana za „spichlerz Europy”, a inwazja doprowadziłaby do mocnego uderzenia w łańcuchy dostaw żywności, co wywindowałoby ceny. Notowania pszenicy i kukurydzy już rosną. Od początku tego roku kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o ok. 10 proc., a na kukurydzę – o 13 proc.

Analitycy przyznają również, że Rosja i Ukraina są du … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSAVA – nowa warszawska lampa. Na ich montażu miasto ma oszczędzić miliony
Następny artykułNaddźwiękowy i cichy. NASA testuje samolot X-59