A A+ A++
Jakub Przewoźnik

Radny Jakub Przewoźnik proponuje odważny krok w przyszłość w sprawie dywersyfikacji źródeł miejskiego ogrzewania. Jest możliwość otrzymania 100% dofinansowania na wykonanie odwiertu badawczego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Głównym i jedynym źródłem miejskiej energii cieplnej w Oświęcimiu jest firma chemiczna Synthos. W swojej elektrociepłowni opartej na węglu kamiennym wytwarza energię cieplną, którą sprzedaje do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu. Następnie za pośrednictwem miejskiej spółki trafia ona do indywidualnego odbiorcy oraz miejskich instytucji. Nie jest tajemnicą poliszynela, że już od 2022 roku Synthos planuje uruchomienie nowego bloku gazowo-parowego CCGT, rezygnując całkowicie z węgla kamiennego.

Należy przypuszczać, że koszty transformacji energetycznej zostaną zauważone w portfelach mieszkańców Oświęcimia.

Czy istnieje jakaś alternatywna?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 70 mln zł na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Program priorytetowy „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” dotyczy wsparcia wykonania pierwszego otworu badawczego, służącego rozpoznaniu pod kątem efektywnego wykorzystania wód termalnych w Polsce.

Z dofinansowania, które w pełni pokryje koszty takich działań, mogą skorzystać samorządy i ich związki.

Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW, podkreśla, że przedsięwzięcia geotermalne, w szczególności w zakresie wykonania dubletu otworów pozwalających na zamknięcie pętli grzewczej, są dość kosztowne, ale stanowią zeroemisyjne źródło ciepła.

– Stąd też decyzja o kontynuacji programu. Jego druga odsłona pozwoli nam we współpracy z beneficjentami zrealizować kolejny cykl inwestycji, które będą przynosić zyski ekonomiczne i ekologiczne w długim horyzoncie czasowym zarówno dla gospodarki krajowej, jak i na szczeblu lokalnym. Przy wysokiej temperaturze wody i wydajności uzyskamy możliwość zeroemisyjnej produkcji energii elektrycznej, natomiast wody o niższej temperaturze mogą być wykorzystywane z powodzeniem w ciepłownictwie – komentuje Maciej Chorowski.

Radny Jakub Przewoźnik (PiS) wnioskuje o zrobienie kroku milowego w dywersyfikacji źródeł miejskiego ogrzewania.

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam wniosek w sprawie aplikowania do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poszukiwania złóż wód termalnych w Oświęcimiu.

Jak doskonale wiemy nasze miasto ogrzewane jest głównie poprzez ciepło wytwarzane ze spalania węgla. W najbliższych latach konieczne będzie odejście od tego systemu ogrzewania. Jako miasto musimy być do tego już dziś odpowiednio przygotowani.

Około połowy obszaru Polski zawiera potencjał geotermalny i trzeba go odpowiednio uruchomić. Należy jednak być do tego odpowiednio przygotowanym, rozpoczynając od przeprowadzenia prac poszukiwawczo-rozpoznawczych, czyli wykonania odwiertu badawczego. Polityka energetyczna Polski i UE przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii szczególnie w ciepłownictwie systemowym. Warto dodać, że energia geotermalna jest czysta i niezależna od warunków pogodowych.

W związku z powyższym proszę o złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych na przedsięwzięcia związane z poszukiwaniem
i rozpoznawaniem złóż wód termalnych. Wnioski można składać do 30 czerwca 2022 roku.

Znając Pana pozytywne nastawienie do tematu ochrony środowiska w tym szczególnym roku troski o środowisko naturalne w Oświęcimiu, już dziś liczę na przychylność z Pana strony w stosunku do mojego wniosku”.


Zobacz również, jak działa Geotermia Podhalańska:

Źródło: www.geotermia.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDjoković wrócił do gry i znów zszokował świat tenisa. Nagle zaczął wrzeszczeć
Następny artykułKoronawirus. Małopolska wśród województw z mniejszą liczbą zakażeń