AksolotLove to projekt realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii przez Helenę Gądek, Kamilę Bylińską, Zuzannę Brynde i Martynę Janczak. Jak piszą uczennice:
Naszym celem jest edukacja młodzieży i dorosłych na temat tych niesamowitych stworzeń – AKSOLOTLÓW – oraz obalenie powszechnie panujących mitów i fałszywych informacji na temat ich hodowli, która często doprowadza do zachorowania płaza, a w ostateczności do śmierci. Częstymi problemami w hodowli jest brak chłodziarki, nieodpowiednie przygotowanie i brak wiedzy na temat warunków, które mu sprzyjają.
Aksolotle meksykańskie są gatunkiem krytycznie zagrożonym. Na chwilę obecną szacuje się, że w naturalnym środowisku, którym jest jezioro Xochimilco znajdujące się w meksykańskich górach występuje zaledwie 700-1200 osobników. Liczba ta stale maleje ze względu na rozrastającą się urbanizację, która doprowadza do notorycznego zanieczyszczenia wody. Aksolotle są bardzo delikatnym stworzeniem, które potrzebuje wody o idealnych parametrach, a nawet niewielki odskok od normy może prowadzić do powstania wielu chorób czy śmierci. Kolejnym powodem są ryby wpuszczone w latach 70 siejących spustoszenie wśród wielu gatunków żyjących na tym obszarze. Ryby te spowodowały konkurencję dla aksolotli w poszukiwaniu pożywienia. Zaczęły zjadać jaja płazów oraz ich młode, doprowadzając do coraz mniejszej ilości osobników z pokolenia na pokolenie.
Na zmniejszenie liczby osobników żyjących w niewoli ma wpływ niewłaściwa hodowla i niesprzyjające dla nich warunki. Ludzie bardzo często kupują aksolotle bez wcześniejszego zdobycia na ich temat informacji. Płazy te coraz częściej pojawiają się w filmach, sklepach zoologicznych czy chociażby w grach. Grą, która bardzo spopularyzowała ten gatunek wśród najmłodszych, jest Minecraft.
Zdobycie wiedzy na ich temat przed kupnem jest to o tyle istotne, ponieważ sam płaz jest zadziwiająco tani (cena najczęściej nie przekracza 80 zł) w porównaniu do sprzętu którego wymaga (zazwyczaj jest to koło 3000zł, w tym specjalna chłodziarka akwarystyczna). Tylko posiadanie odpowiedniego sprzętu i wiedzy jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki przez wielką wrażliwość płazów na niesprzyjające otoczenie. Dlatego też nieświadomi i niedoświadczeni właściciele mogą popełnić wiele błędów podczas ich hodowli, których aksolotl może nie przeżyć.
Wierzymy, że zmienimy podejście ludzi do zakupu tak wymagających stworzeń i uzyskamy od nich świadome wsparcie projektu, by sami chronili wcielenie „azteckiego boga”.
Linki do mediów społecznościowych projektu:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS