Trzeci w czterostopniowej skali stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni fot. pixabay
Na Ukrainie trwają wzmożone ataki hakerskie. Pozbawiają ludzi dostępu do telefonów, prądu (ataki na system elektroniczny energetyki), gotówki (zhakowane strony banków), rządowych stron internetowych.
W Polsce podobne zdarzenia też mają miejsce, dlatego polskie władze wprowadzają środki ostrożności ogłaszając stopnie zagrożenia terroryzmem w sieci internetowej. Dotyczą systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. W takiej sytuacji obowiązuje wyższy poziom procedur bezpieczeństwa m.in. całodobowe dyżury administratorów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.
ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy. Do ytej pory mieliśmy BRAVO, od wczoraj jest CHARLIE.
– Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce – poinformował w poniedziałek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
Cztery stopnie alarmowe
Trzeci stopień alarmowy CRP, czyli CHARLIE-CRP można wprowadzić m.in. w przypadku, gdy zaistniało zdarzenie potwierdzające prawdopodobny cel ataku terrorystycznego, godzącego w bezpieczeństwo publiczne, w bezpieczeństwo Polski albo godzącego w bezpieczeństwo innego państwa i stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Polski. Można wprowadzić go też w przypadku uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym.
Drugi stopień, BRAVO lub BRAVO-CRP, obowiązywał w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, konferencją bliskowschodnią (tylko w stolicy), uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau (tylko w woj. małopolskim) oraz w związku z wyborami prezydenckimi, parlamentarnymi i do Parlamentu Europejskiego.
Ukraina szykuje ludzi do wojny
Na Ukrainie trwają wzmożone ataki hakerskie. Pozbawiają ludzi dostępu do telefonów, prądu (ataki na system elektroniczny energetyki), gotówki z powodu ataków na strony banków, rządowych stron internetowych.
Ukraińskie Pogotowie Ratunkowe wydało dziś instrukcje dla ludności. Każdy obywatel ma sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy schron, przygotować do użytku i zaopatrzyć w zapas wody i żywności z długim terminem ważności swoją piwnicę, zgromadzić zapas leków.
Pogotowie ukraińskie zaleciło też obywatelom zakup gaśnicy, alternatywnych źródeł światła i gazu w przypadku braku prądu do oświetlania pomieszczeń i gotowania. Zaleciło też przygotowanie niezbędnych dokumentów potrzebnych przy ewentualnej szybkiej ewakuacji. Ratownicy rekomendują kontrolę stanu pojazdów i zakup zapasu paliwa.
Wiesz, że:
Polska armia w szczytowym okresie po wojnie liczyła 356 tys. żołnierzy
Dzisiaj wojsko polskie to 107 tys. żołnierzy zawodowych i 21 tys. “terytorialsów”
MON zakłada, że w przyszłym roku ich liczba wzrośnie w sumie do ponad 150 tys. osób, a później 250 tys. żołnierzy zawodowych. Docelowo polska armia ma liczyć 300 tys. żołnierzy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS