A A+ A++

W poniedziałek wojska rosyjskie wkroczyły do dwóch separatystycznych republik na Ukrainie. To kolejny stopień eskalacji rosyjskiej agresji na swoich sąsiadów.

(Fot. mil.gov.ua)

22 lutego – wtorek 

godz. 12.28 – Holandia nie wyśle wojsk na Ukrainę

 Mark Rutte, premier Holandii zapowiedział, że jego rząd nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Szef holenderskiego gabinetu podkreślił jednocześnie, że działania Putnia nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

godz. 12.20 – Płonie elektrownia w obwodzie ługańskim

W obwodzie ługańskim, na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę spadł pocisk. Uderzył w elektrownię.

godz. 12.12 – Nord Stream 2

Olaf Scholz poinformował, że Nord Stream 2 nie będzie certyfikowany i polecił wykonanie ponownej oceny, w jaki sposób można zabezpieczyć niemieckie dostawy energii.

godz. 12.11 – Ukraińskie media o zerwaniu stosunków dyplomatycznych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w Radiu Swoboda o tym, że rozważa zerwanie wszelkich stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską. 

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi, że nic nie wie o wprowadzeniu rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę.  “Nic mi o tym nie wiadomo” – powiedział Pieskow.

godz. 12.06 – Rosyjska propaganda 

W czasie gdy cały świat nie ma wątpliwości co do agresji Rosji na Ukrainę, media rządowe Federacji Rosyjskiej pokazują świętujących w Doniecku prorosyjskich separatystów.

godz. 11.59 – Ambasador wezwany na spotkanie 

Chris Bryant przewodniczący Wszechpartyjnej Grupy Parlamentarnej w Wielkiej Brytanii wezwał na spotkanie ambasadora Federacji Rosyjskiej. 

godz. 11.55 – Tryb nadzwyczajny rosyjskiego parlamentu

Standardowo parlament rosyjski ratyfikuje umowy międzynarodowe z dzięsięciodniową karencją. W przypadku uznania niepodległości ŁRL i DRL wprowadzono przy głosowaniach poprawkę. Ta jedna poprawka spowodowała, że uznano niepodległość republik natychmiastowo. Dodatkowo zawarto w umowach porozumienie o przyjaźni i wzajemnym wsparciu Federacji Rosyjskiej i prorosyjskich separatystów. 

godz. 11.53 – Ukraina pozbawiona dwóch obszarów

‎Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy informuje, że w związku z przyjęciem przez kierownictwo Federacji Rosyjskiej nielegalnych decyzji o uznaniu “niepodległości” quasi-podmiotów utworzonych przez nią na okupowanych terytoriach Ukrainy – tzw. “Ługańskiej Republiki Ludowej” i “Donieckiej Republiki Ludowej”, chargé d’affaires (pełniący obowiązki ambasadora) Ukrainy w Federacji Rosyjskiej Wasyl Pokotyło został wezwany na Ukrainę na natychmiastowe konsultacje.‎

godz. 11.43 – Ukraina pozbawiona dwóch obszarów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej podaje, że Rosja uznaje granice republik donieckich w obszarze zajętym przez Rosję i prorosyjskich separatystów.

godz. 11.35 – Posiedzenie plenarne Dumy państwowej Federacji Rosyjskiej

To właśnie Duma oficjalnie wnioskowała do Władimira Putina o uznanie republik donieckich za niepodległe. O godzinie 12 czasu moskiewskiego, a 11 czasu polskiego deputowani rozpoczęli posiedzenie. Głosowali nad uznaniem republik ludowych za suwerenne państwa. Wszystkie frakcje rosyjskiego parlamentu głosowały za. 

W trakcie debaty nie brakowało słów o tym, że “tylko Rosja jest w stanie zapewnić pracę, dobrą szkołę dzieciom i rozwój na tych terenach”. Jeden z mówców zauważył nawet, że 21 lutego będzie w historii Federacji Rosyjskiej tak ważną datą, jak data pokonania Hitlera. 

godz. 11.23 – Możliwy stan wojenny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że stan wojenny zostanie wprowadzony dopiero, gdy Rosja zaatakuje na pełną skalę. 
“Wierzymy w to, że potężnej wojny przeciwko Ukrainie nie będzie i nie będzie szerokiej eskalacji ze strony Rosji. Jeśli będzie – będzie wprowadzony stan wojenny” Wołodymyr Zełenski.

godz. 11.15 – Spotkanie ministrów spraw zagranicznych

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że we wtorek w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów po uznaniu niepodległości przez Rosję dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie. Z nieoficjalnych doniesień mediów wynika, że posiedzenie rozpocznie się o godzinie 16. 

godz. 10.52 – Rosja lekceważy możliwe sankcje

Federacja Rosyjska lekceważy sankcje, jakie na Rosję planuje nałożyć Zachód. Rosyjski minister spraw zagranicznych mówi o tym, że działania Europy i Stanów Zjednoczonych są przewidywalne, a Rosja już się do nich przyzwyczaiła.

Nasi europejscy, amerykańscy, brytyjscy koledzy nie przestaną i nie uspokoją się, dopóki nie wyczerpią wszystkich możliwości tzw. kary Rosji. Już grożą nam wszelkimi sankcjami lub, jak mówią teraz, „matką wszystkich sankcji”. Cóż, przywykliśmy do tego. Wiemy, że i tak zostaną nałożone sankcje. Z powodu lub bez powodu. Siergiej Ławrow 

Jednocześnie w wywiadzie dla rosyjskiego portalu Ławrow podkreślił, że nie rozumie reakcji Zachodu, bo oni – Rosjanie – gwarantują bezpieczeństwo w separatystycznych republikach na Donbasie

godz. 10.37 – Krok w kierunku odrodzenia ZSRR

Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nie ma złudzeń, że decyzja Rosji o uznaniu dwóch samozwańczych regionów we wschodniej Ukrainie oznacza, że Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego.

Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego. Z nowym Układem Warszawskim i nowym Murem Berlińskim. Ołeksij Reznikow

godz. 10.30 – Transporty z pomocą humanitarną i wojskową na Ukrainę

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że Polska kieruje kolejne transporty z pomocą humanitarną i wojskową na Ukrainę. W TVP 1 minister Muller mówił, że Ukraina musi mieć możliwość obrony przed agresją rosyjską.
Minister Muller przypomniał, że Polska wysyła na Ukrainę uzbrojenie, między innymi: moździerze, amunicję i broń przeciwlotniczą. Mówił także, że Polska jest gotowa, aby pomagać rannym Ukraińcom. – Testujemy procedury, które pozwolą na szybki transport z Ukrainy do Polski osób wymagających natychmiastowej pomocy medycznej – powiedział. 

godz. 9.55 – Narada BBN

W związku z sytuacją wokół Ukrainy, prezydent Andrzej Dudy na godzinę 10 zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera, ministrów oraz szefów służb.

godz. 9.34 – Chiny zaniepokojone sytuacją na Ukrainie

Chińskie władze zaapelowały dziś do „wszystkich” zaangażowanych stron o deeskalację i zachowanie spokoju. W ten sposób rzecznik chińskiego MSZ odpowiedział na pytanie o stanowisko Chin wobec uznania przez Rosję dwóch separatystycznych republik. Chińskie MSZ wyraziło zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie. Jednoznacznie nie wsparło żadnej ze stron.

godz. 8.57 – Polscy dyplomaci na Ukrainie

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Polska jest przygotowana do ewakuacji personelu dyplomatycznego z Ukrainy, na wypadek eskalacji konfliktu. W Polskim Radiu 24 mówił, że obecnie nie ma takiej konieczności.

Paweł Jabłoński wskazywał, że polscy dyplomaci na razie pozostają na Ukrainie, aby pomagać naszym rodakom w tym kraju oraz wspierać naszych wschodnich sąsiadów. – Pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy godnym zaufania sojusznikiem, który w trudnych chwilach nie zostawia swoich partnerów – powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że resort spraw zagranicznych ma plany na wypadek zaostrzenia się konfliktu na wschodzie Ukrainy.

godz. 8.43 – Rosja traci na giełdzie

Rosyjskie indeksy giełdowe spadły dziś rano o ponad osiem procent. To reakcja rynku na wczorajszą decyzję Władimira Putina o wkroczeniu wojsk rosyjskich do separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy.
Dolarowy indeks RTS spadł o 9,9 procent, a gdy rublowy MOEX – o 8,5 procent. Rubel traci ponad 2% wobec dolara i euro. Zdaniem analityków w obawie przed sankcjami Zachodu inwestorzy pozbywają się akcji Rosnieftu, Sbierbanku i Gazpromu.

godz. 8.30 – Minister Sportu o barażach z Rosją

Sankcje powinny objąć również rosyjski sport, który Putin bezwzględnie wykorzystuje do celów politycznych – ocenił szef Ministerstwa Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Minister Bortniczuk, pytany w Polskim Radiu 24, czy w obecnej sytuacji polscy piłkarze powinni 24 marca jechać do Moskwy na mecz barażowy (o awans na mistrzostwa świata w Katarze), przyznał, że zarówno przed PZPN, jak i przed UEFA oraz FIFA, jest bardzo wiele trudnych decyzji do podjęcia. Bo rzeczywiście, jeżeli mamy obejmować Rosję sankcjami, to nie widzę powodu, aby pewnego rodzaju ostracyzmem, czyli takim wykluczeniem towarzyskim nie objąć również rosyjskich sportowców. To są oczywiście decyzje federacji, o których mówiłem” – oświadczył.

Jak dodał, “my będziemy zabiegać o to, aby – a takie zapewnienie mam ze strony PZPN-u – w wersji minimum rozegrać mecz na terenie neutralnym”. “Jeżeli nie będzie na to zgody ze strony federacji, no to będziemy zastanawiać się, co robić; ja na dzisiaj uważam, że w takiej sytuacji do Rosji polscy sportowcy jechać nie powinni, ale to jest moje osobiste zdanie, nieskonsultowane ani z szefem rządu, ani przede wszystkim z kierownictwem federacji, a to federacja piłkarska podejmie ostateczne decyzje” – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

godz. 8.22 – Brytyjczycy mówią wprost o inwazji

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid mówi, że jasne jest, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się zaatakować suwerenność Ukrainy. W informacjach przekazanych agencji Reuters Javid podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę już się zaczęła.

Budzimy się do bardzo ciemnego dnia w Europie i z tego, co już widzieliśmy i dowiedzieliśmy się dzisiaj jasno wynika, że Rosjanie, prezydent Putin, postanowili zaatakować suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną. Sajid Javid

Swoje zdanie brytyjski minister oparł na raportach wywiadowczych państw Zachodu. Zaznaczył jednocześnie, że jeszcze dziś (we wtorek) Boris Johnson wygłosi przed parlamentem oświadczenie w sprawie Ukrainy.

godz. 8.16 – Japonia o sankcjach wobec Rosji

Władze Japonii wyraziły gotowość wsparcia ewentualnych sankcji wobec Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Rzecznik japońskiego rządu potępił uznanie przez Rosję separatystycznych republik.
Hirokazu Matsuno powiedział, że działania Rosji naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, prawo międzynarodowe i są całkowicie nieakceptowalne. Japonia wyraziła gotowość wsparcia planowanych przez amerykańską administrację i inne kraje G7 sankcji wobec Rosji.

Dziennik Yomiuri pisze, że Japonia ma już plan objęcia Rosji kolejnymi sankcjami. Japońskie sankcje dotyczyłyby zakazu eksportu do Rosji chipów oraz transferu technologii, a także poszerzyłyby ograniczenia wobec rosyjskich banków..

godz. 7.55 – Prezydent Andrzej Duda

godz. 7.50 – MSZ Turcji

Uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest nieakceptowalne, to złamanie międzynarodowych porozumień i naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy – przekazało  MSZ Turcji.

– Decyzja Rosji o uznaniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej stanowi wyraźne naruszenie nie tylko porozumień mińskich, ale i jedności politycznej Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Te tak zwane decyzje Rosji są nie do przyjęcia i odrzucamy je – oświadczył resort dyplomacji w Ankarze. Wezwano również wszystkie strony konfliktu do przestrzegania prawa międzynarodowego.

godz. 7.18 – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

godz. 7.03 – Drzwi do wojny pozostają otwarte – komentarze

Rosyjscy komentatorzy niezależni krytycznie odnieśli się do wczorajszych decyzji Władimira Putina. W ich ocenie „drzwi do wojny pozostają otwarte” i „nadciąga nowy konflikt zbrojny”. W ocenie deputowanego opozycyjnej partii „Jabłoko” Borysa Wiszniewskiego, Władimir Putin może nie tylko uznać niepodległość separatystów z Donbasu, lecz także zdecydować się na zaanektowanie tych regionów.

– Zniszczono nie tylko porozumienia mińskie, ale i podpisane przez Rosję międzynarodowe umowy” – napisał na blogu Echa Moskwy rosyjski polityk. Dalej podkreślił, że decyzja prezydenta naruszyła międzynarodowe prawo i terytorialną integralność Ukrainy. – Rozdeptana została zasada nienaruszalności granic, przyjęta w Helsinkach w 1975r. – dodał Borys Wiszniewski.

O wypowiedzeniu wojny napisał opozycyjny komentator Leonid Gozman. W jego ocenie są dwa scenariusze przyszłych wydarzeń: rozpoczęcie przez Rosję działań zbrojnych, żeby przejąć kontrolowane przez Kijów terytoria obwodów: ługańskiego i donieckiego lub Ukraińcy nie wytrzymają napięcia i sami rozpoczną działania zbrojne. – Dalej będzie tylko gorzej. Sądzę, że dla Rosji gorzej, niż dla Ukrainy. Nie ma pewności, że po tym wszystkim utrzymamy się jako państwo” – dodaje rosyjski komentator.

godz. 6.03 – MSZ Ukrainy rozmowa z Antonym Blinkenem

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmyro Kułeba rozmawiał telefonicznie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że głównym tematem rozmowy były sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na jej bezprawne i agresywne działania.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken napisał po rozmowie, że decyzja o Rosji o uznaniu “niepodległości tak zwanych republik kontrolowanych przez jej własnych pełnomocników jest działaniem haniebnym. – Potępiamy to z całą mocą, stoimy z Ukrainą, co przekazałem ministrowi Kułebie” – poinformował Antony Blinken.

godz. 4.22 – Ukraina na RB ONZ

Bezpośrednio po przedstawicielu Federacji Rosyjskiej głos na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w imieniu Ukrainy zabrał Siergiej Kyslytsya. Rozpoczął od zdjęcia maski z twarzy, bo nie obawia się koronawirusa przed którym ma chronić, obawia się „wirusa, który uderzył w ONZ – wirusa rozprzestrzenianego przez Kreml”

Przedstawiciel Ukrainy jednoznacznie potępił zachowanie Federacji Rosyjskiej. Podkreślił też to co kilka godzin wcześniej w orędziu do Ukraińców przekazywał prezydent Ukrainy. 

Jesteśmy na własnej ziemi. Niczego ani nikogo nie boimy się Nikomu niczego nie oddamy. Domagamy się od Rosji anulowania decyzji o uznaniu i powrotu do stołu negocjacyjnego. Siergiej Kyslytsya

Ukraina domaga się od Federacji Rosyjskiej „natychmiastowego i całkowitego – dającego się zweryfikować –  wycofania wojsk okupacyjnych” dodał przedstawiciel Ukrainy. Swoje wystąpienia zakończył otwartym pytaniem: w kogo później uderzy ten wirus?

godz. 4.13 – Rosja na RB ONZ

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ nawet nie starał się odpowiadać na zarzuty międzynarodowej społeczności. Zdaniem jego i jego ojczyzny, wypowiedzi innych ambasadorów stanowiły jedynie „bezpośredni atak słowny na Rosję”

Wasilij Nebenzya oskarżył Ukrainę o sabotowanie porozumień mińskich, nie rozmawiając ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie. Jednocześnie obwinił Zachód za „popychanie” Ukrainy w kierunku konfliktu.

Ukraina jest na krawędzi „wojskowej przygody” Wasilij Nebenzya

godz. 4.07 – Chiny na RB ONZ

Jedno z najkrótszych przemówień wygłosił w ONZ ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Zhang Jun wskazał jedynie, że “wszystkie zainteresowane strony muszą szukać rozsądnych rozwiązań”.

godz. 4.02 – Ghana na RB ONZ

Ambasador Ghany przy ONZ Harold Agyeman  w krótkim przemówieniu podkreślił, że Ghana wspiera bezwarunkowo granice Ukrainy uznane przez międzynarodową społeczność.

godz. 3.59 – Kenia na RB ONZ

Kenia na RB ONZ wystosowała stanowczy apel do Rosji o kontynuowanie działań dyplomatycznych i zaprzestanie konfliktu. 

Spotykamy się dziś wieczorem na krawędzi poważnego konfliktu. … dyplomacja zawodzi … integralność terytorialna Ukrainy jest naruszona … Multilateralizm leży dziś wieczorem na łożu śmierci Martin Kimani

godz. 3.57 – Japonia potępia Federację Rosyjską

Japonia publicznie potępiła zachowanie Federacji Rosyjskiej. Głos w sprawie konfliktu zajął japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi i oświadczył, że Tokio zamierza koordynować z innymi krajami sankcje przeciwko Moskwie. Powiedział też, że również Japonia jest za międzynarodowymi sankcjami dla Rosji. Natomiast rzecznik rządu Hirokazu Matsuno oświadczy, że:

Te działania naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, naruszają prawo międzynarodowe i są całkowicie nie do przyjęcia Hirokazu Matsuno 

godz. 3.54 – Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie na RB ONZ

Przedstawiciel Indii przy ONZ wskazuje na konieczność powściągliwego zachowania. Indie wezwały, że „powściągliwości ze wszystkich stron”, nawet po wkroczeniu sił rosyjskich na wschodnią Ukrainę. Jednocześnie wzywają wszystkie strony do pomocy w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. Podobne stanowisko w ONZ zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie wskazując, że powściągliwość może zapewnić powrót do porozumień z Mińska i da szansę na uniknięcie ofiar cywilnych.

godz. 3.47 – Irlandia na RB ONZ

Tuż po wypowiedzi przedstawicielki Wielkiej Brytanii przemawiała w imieniu Irlandii Geraldine Nason. Potwierdziła poparcie jej ojczyzny dla Ukrainy i pochwaliła Ukraińców za powściągliwość.

godz. 3.29 – Wielka Brytania na RB ONZ

W imieniu Wielkiej Brytanii głos na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zabrała Barbara Woodward. W swoim wystąpieniu podkreśliła humanitarny wpływ możliwej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Dążąc do siłowej zmiany granic, Rosja pokazuje rażącą pogardę dla prawa międzynarodowego. Rosja doprowadziła nas na skraj przepaści. Wzywamy Rosję do wycofania się. Barbara Woodward

Dodała, że działania Rosji „szydzą” ze zobowiązań podjętych wcześniej wobec porozumień mińskich i są „rażącą pogardą dla prawa międzynarodowego”.

Zjednoczone Królestwo ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej pogwałcenie prawa międzynarodowego i atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Rosja poniesie dotkliwe konsekwencje za swoje działania.  Barbara Woodward

godz. 3.23 – Inwazja możliwa w każdej chwili

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził oficjalnie, że personel placówek dyplomatycznych USA na Ukrainie został przeniesiony ze Lwowa do Polski i spędzi u nas noc z poniedziałku na wtorek ze względów bezpieczeństwa. Zapowiedział, że dyplomaci będą “regularnie” wracali, by kontynuować pracę na Ukrainie.  

Sekretarz Blinken po raz kolejny też wezwał obywateli Stanów Zjednoczonych, by opuścili Ukrainę ze względu na ryzyko rosyjskiej inwazji. Stwierdził też, że rosyjskie wojska kontynuują zbliżanie się do granic Ukrainy w sposób wskazujący na to, że inwazja może rozpocząć się w każdym momencie.

godz. 3.09 – USA na RB ONZ

W trakcie wystąpień ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield nie miała wątpliwości co do oceny sytuacji. Stwierdziła m.in., że “mówienie o misji pokojowej rosyjskich żołnierzy w tym regionie jest nonsensem. Wszyscy doskonale wiemy, co oni tam robią”. Ambasadorka USA dodała też, że społeczność narodowa musi zdecydowanie odpowiedzieć na rosyjską agresję na Ukrainie, bo Władimir Putin testuje Europę i świat, na jak wiele może sobie pozwolić i jaka będzie odpowiedź Zjednoczonych Narodów.

Thomas-Greenfield powiedziała, że uznanie przez Rosję regionów we wschodniej Ukrainie za niepodległe republiki jest „wyraźną podstawą dla rosyjskiej próby stworzenia pretekstu do dalszej inwazji na Ukrainę”. Jednocześnie wskazała też, że Rosja złamała prawo międzynarodowe. Pani ambasador wezwała też wszystkich do solidarności w obronie niepodległości i suwerenności Ukrainy.

Putin chce cofnąć się do czasów, gdy światem rządziły imperia. To nie jest rok 1919. Linda Thomas-Greenfield

Ambasador USA przy ONZ podkreśliła też, że konsekwencje działań Rosji będą tragiczne nie tylko na Ukrainie, ale też w Europie i na świecie.

 

godz. 3.00 – Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy

godz. 2.52 – Ukraina na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zostało zwołane na godzinę 3.00 czasu polskiego (21.00 czasu nowojorskiego). W posiedzeniu weźmie udział przedstawiciel Ukrainy.

godz. 2.06 – Kolejne państwa potępiają rosyjską agresję na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Austrii – Alexander Schallenberg nazwał akcję Rosji “rażącym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” i jednocześnie zapewnił o solidarności Austriaków z Ukrainą. Natomiast austriacki kanclerz Karl Nehammer zwołał na wtorek posiedzenie gabinetu kryzysowego rządu federalnego.

Niestety, stało się to, czego obawialiśmy się przez kilka dni i przed czym ostrzegaliśmy – Karl Nehammer

Australijski premier Scott Morrison zapowiedział poparcie dla planowanych przez zachodnich sojuszników sankcji wobec Rosji. Stwierdził też, że Federacja Rosyjska powinna natychmiast wycofać wojska za własne granice i przestać grozić sąsiadom.

To niedopuszczalne, to niesprowokowane, to nieuzasadnione… Sugestie, że są to siły pokojowe, to nonsens – Scott Morrison

Rosyjską agresję na Ukrainę potępił też premier Kanady Justin Trudeau. Zapowiedziano też sankcje ekonomiczne, które zostaną nałożone na Federację Rosyjską.

Przypomnijmy, że Kanada w ostatnich tygodniach udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej i gospodarczej. W sobotę (19 lutego) minister obrony Kanady Anita Anand informowała, że broń, na której dostawy dla Ukrainy zgodził się rząd, dotarła już na miejsce. Dostarczona broń to m.in. karabiny, w tym karabiny maszynowe z optycznym celownikiem, noktowizory i sprzęt do obserwacji oraz inne wojskowe wyposażenie.

Wartość przekazanej Ukrainie broni i amunicji to 7,8 mln CAD, jest to odpowiedź na konkretną prośbę ze strony Ukrainy. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie inne wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy. Rząd Kanady udzielił również Ukrainie pożyczki w kwocie do 500 mln CAD. Uprzednio, w styczniu br. Kanada przekazała już Ukrainie pomoc finansową w wysokości 120 mln CAD.

godz. 1.51 – 10 lat na budowę baz wojskowych

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters Rosja podpisała umowę z separatystycznymi republikami Donbasu na dekadę. Traktaty mają po 31 punktów, w których podkreśla się m.in. że Federacja Rosyjska i “republiki  ludowe” (Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową) będą pracować nad integracją gospodarek.

Podpisane 21 lutego umowy dziesięcioletnie mają być automatycznie odnawiane na kolejne okresy pięcioletnie. Jednak jednym z najważniejszych ustaleń podpisanych traktatów jest zgoda na budowę w DRL i ŁRL rosyjskich baz wojskowych.

godz. 1.48 – Zełenski: Cała odpowiedzialność spoczywa na przywódcach Rosji

Prezydent Ukrainy podziękował w orędziu wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy „po raz kolejny udowadniają, że Ukraińcy są narodem mądrym i odważnym, a mimo to zachowują zimną krew, reagują spokojnie i rozważnie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraina jednoznacznie kwalifikuje ostatnie działania Federacji Rosyjskiej jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa. Cała odpowiedzialność za konsekwencje tych decyzji spoczywa na przywódcach politycznych Rosji – Wołodymyr Zełenski

W wystąpieniu prezydent Zełenski jednoznacznie wykluczył też jakiekolwiek ustępstwa terytorialne, a jednocześnie po raz kolejny wezwał do pokoju i dyplomatycznych rozmów.

godz. 1.03 – Prezydent Ukrainy wygłasza orędzie do narodu

W przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski powiedział m.in., że uznanie przez Federację Rosyjską niepodległości okupowanych regionów Donbasu może oznaczać jednostronne wycofanie się przez Rosję z porozumień mińskich. 

Uznane na arenie międzynarodowej granice Ukrainy pozostaną takie same mimo działań Rosji – Wołodymyr Zełenski

W przemówieniu prezydent Ukrainy podkreśla: „nie boimy się”. Chwilę później dodaje, że Ukraina oczekuje „wyraźnego wsparcia” ze strony Zachodu.

godz. 1.00 – USA nakładają sankcje

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden podpisał rozporządzenie ws. sankcji przeciwko donbaskim “republikom”. W USA tym samym wprowadzono zakaz handlu a dla firm dodatkowo zakaz inwestycji z samozwańczymi “republikami ludowymi” w Donbasie. Restrykcjami  mogą zostać objęte także osoby działające na tym terenie. Zakazany jest jakikolwiek import lub eksport towarów, usług czy technologii między USA i donbaskimi “republikami ludowymi”. Kolejne kroki zostaną podjęte we wtorek (czasu polskiego) w koordynacji z sojusznikami. Temat sankcji był też przedmiotem rozmów prezydenta Bidena z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz telefonicznej konferencji z przywódcami Francji i Niemiec, Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem.

0.58 – Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Prezydent Polski Andrzej Duda zapewnił prezydenta Ukrainy o solidarności ponad podziałami. Po raz kolejny opowiedział się za nałożeniem poważnych sankcji na Rosję przez NATO i Unię Europejską.

godz. 0.40 – Zwołanie Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

W odpowiedzi na apel m.in. prezydenta i premiera Polski podjęto decyzję o pilnym zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters posiedzenie zostało zwołane na godzinę 3 (czasu polskiego) we wtorek 22 lutego.

godz. 0.16 – Premier Wielkiej Brytanii zapowiada sankcje

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał w poniedziałek późnym wieczorem z Wołodymyrem Zełenskim. W rozmowie zdecydowanie potępił decyzję Kremla o uznaniu Ługańska i Doniecka za niepodległe republiki. Chwilę później poinformował, że na godzinę 6.30 zwołuje posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego.

 Update on Ukraine 21 February 2022: pic.twitter.com/rRcJ3ome3y

godz. 0.01 – ONZ nie ma złudzeń

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres uważa decyzję Federacji Rosyjskiej za naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz niezgodne z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

21 lutego – poniedziałek

godz. 23.53 – Oświadczenie polskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępiło w specjalnym oświadczeniu decyzję Władimira Putina o uznaniu przez Federację Rosyjską samozwańczych republik na terytorium Ukraina za niepodległe. 

W oświadczeniu czytamy m.in., że taka decyzja Rosji jest kolejnym złamaniem prawa międzynarodowego i “stanowi jawne i bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.”

godz. 23.46 – Ukraina domaga się posiedzenia RB ONZ

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelował o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

godz. 23.28 – Nagranie dziennikarza Le Figaro

Kolumnę jadących w stronę Donoecla dziesiątek rosyjskich czołgów, dział artyleryjskich, ciągniętych przez ciężarówki i innych pojazdów wojskowych, nagrywa francuski dziennikarz Alain Barluet.

godz. 23.07 – Dziennikarze donoszą o rozkazie Putina

Władimir Putin po podpisaniu deklaracji o uznaniu niepodległości dwóch regionów: Ługańska i Doniecka za niepodległe republiki wydał rosyjskiej armii rozkaz wkroczenia na terytorium Ukrainy. W zaledwie kilkanaście minut informację potwierdzają kolejne międzynarodowe agencje prasowe. Wejście wojsk rosyjskich na wschodnią część Ukrainy ma być akcją “stabilizacyjną”. Wcześniej rosyjskie media rządowe i prorządowe portale informowały o domniemanych akcjach żołnierzy ukraińskich. Te jednak nie znalazły potwierdzenia w żadnych doniesieniach niezależnych mediów czy międzynarodowych obserwatorów.

godz. 22.43 – Ostra decyzja Stanów Zjednoczonych

Sekretarz USA Antony Blinken przekazał w oświadczeniu, że decyzja Kremla stanowi “jasny atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” i musi się spotkać z odpowiedzią państw wolnego świata. 

godz. 21.37 – Polska potępia decyzję prezydenta Putina

godz. 20.50 – Putin podpisuje dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie

Władimir Putin w poniedziałek wieczorem podpisał dekret o uznaniu tzw. republik ludowych w Donbasie za niepodległe.

„Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej” – Władimir Putin 

Wcześniej prezydent Rosji zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, w czasie którego jej członkowie poparli uznanie niepodległości separatystycznych republik na terytorium południowo-wschodnich Ukrainy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin polecił wojsku “utrzymanie pokoju” na Ukrainie. WIDEO
Następny artykułUwaga! Trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP)