A A+ A++

Tak dla przychodni, lecz nie na ulicy Spacerowej – mówi portalowi olesnica24.com Mirosław Płaczkowski, przewodniczący koła Polska 2050 w powiecie oleśnickim.

Oto petycja Stowarzyszenia Polska2050 Koło Powiatu Oleśnickiego:

“Szanowny Panie Burmistrzu

Chcemy mieć w Oleśnicy nowoczesny Ośrodek Zdrowia – dlatego zdecydowanie NIE powinien on powstać przy ulicy Spacerowej, która powinna zostać zielona i zadrzewiona.

Kiedy we wrześniu 2021 zapowiadał Pan prace nad lokalizacją długo oczekiwanej, nowej przychodni poinformował Pan mieszkańców, że wybór lokalizacji tej inwestycji nastąpi z kilku przedstawionych propozycji – na co liczyliśmy. Następnym komunikatem, który otrzymali mieszkańcy była informacja, że wybór już został dokonany. Niestety uważamy że lokalizacja nowoczesnego Ośrodka Zdrowia w wytypowanym miejscu nie zaspokoi interesu publicznego, a wręcz wpłynie negatywnie na komfort życia w Oleśnicy.

Wierzymy, że Pana celem jest rzetelne reprezentowanie interesów mieszkańców z myślą o kolejnych pokoleniach oraz działanie na ich rzecz i właśnie tego oczekujemy od nowoczesnego samorządu.

W przypadku tak istotnej dla życia miasta inwestycji jaką jest nowy Ośrodek Zdrowia czytelna polityka informacyjna oraz dialog społeczny powinny być priorytetem organów władzy samorządowej.

Dlatego też wnosimy o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących planów lokalizacji nowego Ośrodka Zdrowia a jako sugerowaną formę proponujemy zastosowanie narzędzia ankiety elektronicznej lub spotkanie z mieszkańcami w auli Biblioteki Publicznej.

 

UZASADNIENIE potrzeby zmiany planowanej lokalizacji

 

PARALIŻ KOMUNIKACYJNY. Węzeł ulic: Wojska Polskiego, Spacerowej, Matejki, Sinapiusa, Rzemieślniczej nie może zostać bardziej obciążony. Problem ten mógł nie być aż tak widoczny podczas ustalania MPZ lecz przez ostatnie 10 lat liczba samochodów w Oleśnicy przynajmniej się PODWOIŁA. Trudności komunikacyjne, które występują w tamtym miejscu JUŻ OBECNIE stanowią dla mieszkańców ogromny problem i raczej nie ma perspektyw na ich rozwiązanie, a kiedy ZGODNIE Z PLANAMI przy Lidlu powstaną nowe markety oraz kilka kolejnych bloków mieszkalnych nastąpi znaczne pogorszenie przejezdności tych ulic.

PODTOPIENIA Wiemy jak niską przepustowość ma oleśnicka kanalizacja burzowa i każda kolejna zabudowa w centrum tę przepustowość zmniejsza. Zabetonowanie terenów chłonnych: budynkiem, parkingiem, drogami dojazdowymi etc. spowoduje kolejne podtopienia ulic i piwnic podczas opadów zwłaszcza ulic: Spacerowej, Łowieckiej i Bocznej.

PRZYCHODNIA ALBO ZIELEŃ. Obawiamy się, że przy planowanej wielkości inwestycji zachowanie większej ilości zieleni na Skwerze nie będzie możliwe. Do przychodni musiałby dojeżdżać autobus, będzie parking, drogi wewnętrzne, infrastruktura techniczna etc. Jesteśmy przekonani, że PRZYCHODNIA UNICESTWI SKWER – LUB w drugą stronę – chcąc zachować TEREN ZIELONY – zostanie ograniczony projekt przychodni ze szkodą dla mieszkańców.

NOWOCZESNE INWESTYCJE to także NOWOCZESNY stosunek do środowiska. Samorząd XXI wieku nie powinien lekceważyć zaleceń WHO, statystyk smogu i śmiertelności i klimatu.

Wpływ zieleni w miastach na długość życia mieszkańców jest oczywisty, lecz to temat zbyt obszerny żeby go zmieścić w tym miejscu. Temat chętnie rozwiniemy w dyskusji.

Twórzmy nowe tereny zielone, lecz nie likwidujmy istniejących. Chcemy Oleśnicy ZDROWEJ ale także ZIELONEJ. Na pozbycie się z centrum miasta terenu z wysokimi drzewami nie zgadza się wielu oleśniczan. Są w tym celu tworzone odrębne petycje i nic w tym dziwnego. Jest to od dziesięcioleci teren rekreacyjny, park, skwer i tak też powinien nadal być wykorzystywany. Oleśniczanie zżyli się z takim jego zagospodarowaniem i nie chcą zmian. Mieszkańcy mają na to miejsce wiele pomysłów.

PROPOZYCJE POLSKA 2050 :

Ponieważ jako Stowarzyszenie POLSKA2050 gorąco wspieramy inwestycje w poprawę ochrony zdrowia. Chcieliśmy poddać pod dyskusję publiczną i zaproponować inne, naszym zdaniem kompromisowe warianty lokalizacji nowej przychodni:

  1. Zaniedbany teren za Szpitalem wydaje się być najlepszym terenem ze względu na bliskość szpitala – obie placówki mogłyby w łatwy sposób się uzupełniać.

  1. Teren po boisku ZNTK przy ul. Poniatowskiego miejsce jest niezadrzewione, o wielkości porównywalnej do oleśnickiego Rynku. Z całą pewnością zmieści się tam przychodnia, zieleń i infrastruktura osiedlowa a mieszkańcy ul Poniatowskiego pewnie odetchną z ulgą, że nie powstanie tam kolejne blokowisko. Dodatkowy atut to położenie – bliskość Hallera a jednocześnie strona miasta gdzie przychodni do tej pory nie było.

  1. Teren po garażach przy ul. Kazimierza Wielkiego – teren mniejszy, ale równie atrakcyjny i nie kontrowersyjny.

  1. Teren za bazarem „Za Bramą” również wydaje się być lepszą lokalizacją.

Istnieje również opcja zakupu idealnego gruntu. Przychodnia to pokoleniowa inwestycja, która posłuży Oleśniczanom przynajmniej pół wieku – dlaczego w takim razie taką inwestycję planuje się z uwzględnieniem jedynie gruntów będących w zasobach miejskich? Zamiast destrukcyjnie eksploatować każdy skrawek zieleni miejskiej, kondensując jeszcze bardziej zabudowę Oleśnicy można by idealny grunt kupić. Niestety kilka wspaniałych lokalizacji już zostało sprzedanych. Gminę Miasto Oleśnica niewątpliwie stać na taki wydatek a znając przedsiębiorczość Pana Burmistrza znalazłby Pan na to środki lub być może kooperanta.

Wnosimy o przeprowadzenie konsultacji społecznych w przedmiotowej sprawie”.

Przychodnia zdrowia, nowoczesna , w pełni wyposażona z wyszkolonym personelem, to inwestycja o znaczeniu pokoleniowym i błąd popełniony przy jej planowaniu będą odczuwały kolejne pokolenia oleśniczan.  Chcemy tego za wszelką cenę uniknąć.  Taka inwestycja powinna być poprzedzona ekspertyzami dotyczącymi potrzeb i możliwości, a następnie szeroko skonsultowana społecznie.

Dlatego zwracamy się do władz miasta o przekazanie publicznie informacji na ten temat i rozpoczęcie konsultacji. Tematy najlepiej rozwiązuje się wspólnie wypracowując stanowisko bo wszystkim nam zależy na jak najlepszym rozwiązaniu.

Uważamy, że wybór ulicy Spacerowej został dokonany zbyt pośpiesznie bez analizy wszystkich za i przeciw oraz  nad czym ubolewamy – bez wysłuchania opinii oleśniczan.  Budowa nowoczesnego ośrodka zdrowia w miejscu skweru na Spacerowej  będzie oznaczała koszmar dla mieszkańców, paraliż komunikacyjny dla kierowców, kolejne problemy dla miasta i zniszczenie skweru z wysokimi drzewami.

Tak dla przychodni, lecz nie na ulicy Spacerowej.  Ponieważ oleśniczanie nie doczekali się obiecanych 4  proponowanych lokalizacji, my w petycji podajemy swoje 4 propozycje  i apelujemy o ankietę miejską w tej sprawie.

W takich przypadkach zapytać o zdanie mieszkańców to żaden wstyd, panie burmistrzu.

 

mówi portalowi olesnica24.com Mirosław Płaczkowski, przewodniczący koła.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Tychach działa srebrna linia. Jaką pomoc można uzyskać?
Następny artykułPrezydent Duda przyjął w Belwederze senatorów z USA