21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To doskonała okazja, by przyjrzeć się błędom językowym. Z “Raportu 100 najczęściej powtarzanych błędów w internecie w 2021 roku” opublikowanego przez markę Nadwyraz.com wynika, że najwięcej problemów polskim internautom sprawia słowo – na pewno.
“Na pewno” liderem już drugi rok
Słowo “na pewno” sprawiało najwięcej problemów użytkownikom Internetu także w 2020 roku. Zgromadzony w raporcie materiał obejmuje ponad 5 mln jednostek. Wynika z niego, że dziennie publikowano aż 13 988 błędów. Oznacza to, że błąd popełniano średnio co 6 sekund.
Pierwsza piętnastka błędów językowych w sieci:
- napewno (poprawnie: na pewno),
- dzień dzisiejszy* (np. dziś, dzisiaj),
- na prawdę (naprawdę),
- wogóle/wogule (w ogóle),
- narazie (na razie),
- po za tym/pozatym (poza tym),
- na codzień/nacodzień (na co dzień),
- niewiem (nie wiem),
- conajmniej (co najmniej),
- wziąść (wziąć)
- muj (mój),
- na przeciwko/ na przeciw (naprzeciwko, naprzeciw),
- jusz (już),
- ktury (który),
- z przed/zprzed (sprzed).
* jest to pleonazm (błąd stylistyczny, gdzie jedna część powtarza treść drugiej).
Czytaj również: Młodzież z powiatu sieradzkiego wzięła udział w potyczkach językowych
Porównujący zeszłoroczne zestawienie błędów z raportem za 2020 rok, z najczęściej popełnianych błędów wypadły “orginalny” (poprawnie: oryginalny), a także “złodzieji” (złodziei).
Źródła błędów
Przygotowując raport, uwzględniono błędy popełniane w polskim Internecie. Największy procent zgromadzonego materiału stanowił Facebook (42,1 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Twitter (17,1 proc.) oraz różnego rodzaju portale internetowe (17,6 proc.).
Raport najczęstszych błędów popełnianych przez polskich internautów został opublikowany po raz czwarty. Powstał we współpracy marki Nadwyraz.com z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym SentiOne. Cały raport można przeczytać TUTAJ.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Ma podkreślać bogactwo różnorodności językowej świata.
Wszyscy, którzy szukają rzetelnych i wiarygodnych odpowiedzi na pytania dotyczące poprawności językowej, mogą skorzystać z Poradni językowej UŁ.
Czytaj także: “Wojna” kibiców na łódzkich murach wartościowa językowo?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS