Zakony rycerskie zaczęły powstawać w trakcie krucjat. Do największych należeli templariusze oraz joannici, którzy zrzeszali wówczas rycerstwo z terenów Francji i Włoch. Ze względu na to, że w krucjatach brało udział coraz więcej rycerstwa niemieckiego, postanowiono o powołaniu zakonu, który opiekowałby się nimi (przede wszystkim rannymi). W ten sposób w 1190 r. powołano Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który powszechnie zaczęto nazywać krzyżakami, od czarnego krzyża widniejącego na białych płaszczach, którymi bracia się okrywali
QUIZ wiedzy o Zakonie Krzyżackim
QUIZ:
Zakon Krzyżacki. Co wiesz o Krzyżakach? Sprawdź!
Więcej informacji?
“Przez setki lat Polska prowadziła z krzyżakami niemal nieustanne wojny. Najsłynniejszą bitwą pomiędzy wojskami polsko-litewskimi a państwem zakonnym jest bitwa pod Grunwaldem z 1410 r., w której połączone siły Polski i Litwy odniosły zwycięstwo, a życie stracił Wielki Mistrz zakonu, Ulrich von Jungingen.
W roku 1525, po tzw. hołdzie pruskim, doszło do sekularyzacji Zakonu Najświętszej Maryi Panny, a państwo zakonne przekształciło się w Prusy Książęce, które 1701 r. utworzyły, wraz z Brandenburgią, Królestwo Prus. W 1871 r. premier Prus, Otto von Bismarck doprowadził do zjednoczenia państw niemieckich, które utworzyły Cesarstwo Niemieckie.”
Czytaj też:
Największy błąd w historii Polski? Krzyżacy i Konrad MazowieckiCzytaj też:
Pierwsza krucjata do Ziemi Świętej. Obietnica zbawienia, Turcy i… kanibalizmCzytaj też:
Bitwa pod Płowcami. Krzyżacy i Czesi chcieli rozbić Polskę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS