Krośnieńska spółka komunalna dysponuje już dziesięcioma instalacjami prądotwórczymi. KHK już realizuje kolejne inwestycje oraz przygotowuje plany i dokumentację na następne. Wiąże się to z planami Krośnieńskiego Klastra Energii, którego spółka jest członkiem.
Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego pochwaliły się bilansem energetycznym za 2021 rok. Wynika z niego, że spółka wyprodukowała więcej energii elektrycznej, niż jej zużyła. Produkcja energii wyniosła 11 514 MWh, a zużycie 11 181 MWh.
Najwięcej energii wytworzyła elektrociepłownia biomasowa – blisko 8,3 tys. MWh. To 72% ogółu wyprodukowanej energii. Z elektrowni biogazowych pochodziło ponad 2,4 tys. MWh (21%), z instalacji fotowoltaicznych – 579 MWh (5%), a udział elektrowni wodnej w Sieniawie w produkcji energii wyniósł 231 MWh (2%).
Władze krośnieńskiej spółki komunalnej informują, że największa produkcja energii odnotowana została w miesiącach jesienno-zimowych. Między innymi w październiku czy listopadzie ub. roku, kiedy prężnie pracowała turbina ORC w elektrociepłowni “Łężańska”.
– Można powiedzieć, że jesteśmy o krok od samowystarczalności energetycznej. Dzięki temu, że mamy w Spółce system autokonsumpcji energii elektrycznej, maksymalizujemy zużycie energii wyprodukowanej we własnych źródłach w miejscu jej wytworzenia i na własne potrzeby – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Tłumaczy, że z uwagi na różne lokalizacje poszczególnych instalacji i zakładów, spółka korzysta z usługi przesyłu energii publicznymi sieciami elektrycznymi.
Oznacza to, że wszystkie obiekty KHK objęte systemem autokonsumpcji rozliczane są łącznie w systemie online. Powstające chwilowe nadwyżki czy niedobory są równoważone na rynku bilansującym, poprzez zakup bądź sprzedaż energii na giełdzie.
Kolejne inwestycje Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego
Miejska spółka komunalna jest w trakcie budowy pięciu kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Powstają one na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie (na dachu nowej kompostowni), oczyszczalni ścieków, Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie oraz przy ul. Fredry. Ich łączna moc wyniesie ok. 600 kW.
Łączny koszt realizowanych inwestycji to ok. 1,7 mln zł, przy czym część z nich jest realizowana w ramach pilotażowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich budowa jest dofinansowana w wysokości ok. 440 tys. zł.
Po zakończeniu budów łączna moc instalacji prądotwórczych Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wyniesie 3 445 kW.
Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS