A A+ A++

“Dlaczego kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu” – pod taką nazwą odbyła się dzisiaj, 18 lutego 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim konferencja poświęcona cennemu zabytkowi piśmiennictwa. Na wydarzeniu swoją obecność zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Każde dobro kultury jest ważne w naszym mieście – mieście, które szczyci się bogatą historią, zabytkami, wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także dbałością o te dobra. Kodeks Korwina to dzieło pozyskane w drodze postępowania zgodnego z przepisami, kupione przez mieszczanina toruńskiego w XVI wieku i przekazane do zbiorów Gimnazjum Akademickiego dla celów publicznychmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Czy miejsce toruńskie jest złe dla manuskryptu? Nie, i dlatego prosimy, aby pozostało w Toruniu. Zapewniamy jako mieszkanki i mieszkańcy Torunia, że przez kolejne stulecia będzie nadal dobrze zaopiekowane, będzie wykorzystywane do właściwych celów i będzie potwierdzało dobrą przyjaźń dwóch Narodów: Węgier i Polski. W Toruniu do dóbr kultury podchodzimy z należytym szacunkiem oraz umiejętnościami i jestem pewien, że tak będzie przez następne stulecia.

Transmitowaną online z Ratusza Staromiejskiego konferencję naukową otworzył marszałek Piotr Całbecki. Wspomniał o możliwości wyrażenia poparcia dla sprawy poprzez podpisanie deklaracji online.

– Jestem przekonany, że – po podpisanej w Toruniu deklaracji w obronie manuskryptu, pod którą w sieci podpisują się teraz tysiące osób, po wielu napływających do Torunia wyrazach poparcia dla naszej postawy w obronie tego cennego zabytku piśmiennictwa – uda nam się przekonać wszystkich jeszcze wątpiących, że ten dokument powinien zostać zachowany dla Torunia i naszej ojczyznypowiedział marszałek Piotr Całbecki.

W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawicie środowisk intelektualnych reprezentujących ośrodki w całym kraju, a także młodzież toruńskich szkół. Poza specjalizującymi się w zagadnieniach związanych z cymeliami naukowcami, m.in. bibliologa prof. Arkadiusza Wagnera i historyka literatury prof. Jana Malickiego, głos zabrał senator Ryszard Bober. Związany z naszym regionem parlamentarzysta poinformował o poparciu dla naszego stanowiska w sprawie cennego woluminu ze strony senackiej Komisji Kultury. Komisja przyjęła w tej sprawie stanowisko, które przesłała m.in. marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” – znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu cenny zabytek piśmiennictwa – to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Związana z Toruniem od XVI wieku księga jest jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.


Więcej o sprawie:

Fot. Natalia Przytarska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna dostawa broni dla Kijowa. “Ukraina musi być w stanie się obronić”
Następny artykułPracownik Facebooka w poważnych tarapatach. Został przyłapany na pedofilii